Artykuły

Boskie spektakle!

Premierą Plastiki rozpocznie się dziś festiwal teatralny Boska Komedia. Potrwa od 8 do 17 grudnia.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to jeden z tych, na które z ciekawością czekamy. W tym roku potrwa od 8 do 17 grudnia (oficjalnie — bo już wczoraj odbył się pierwszy pokaz spektaklu Wieloryb The Gole Evy Rysovej, w którym po raz pierwszy po udarze znany i lubiany aktor, Krzysztof Globisz). W ramach wydarzenia zobaczymy najważniejsze polskie premiery roku — jak Robert Robur w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (czyli adaptacja ostatniej powieści Mirosława Nahacza Niezwykłe przygody Roberta Robura), Biała siła, czarna pamięć, który [wyreżyserował] Piotr Ratajczak. Premierę poprzedziły pikiety i marsze, Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła Agaty Dudy-Gracz.

Teatr im. Juliusza Słowackiego wystawi właśnie na festiwalu (jako jego inaugurację — 8 grudnia, godz. 19) swą pierwszą w tym sezonie premierę. Będzie nią dramat Mayenburga Plastiki w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Produkcja powstaje we współpracy z Festiwalem. W Polsce wystawiane były jego sztuki Ogień w głowie, Brzydal, Kamień i Męczennicy.

„Dramaty Mayenburga są mocne, zaangażowane, a jednocześnie inteligentnie zabawne, stanowią ważny punkt do artystycznej dyskusji o otaczającym nas świecie Autor sprawnie, ostro i dowcipnie bada nasz dzisiejszy świat. Nakłuwa to co puste, obdarza ciepłem to, co słabe i odrzucone, ale też punktuje to co zepsute, sztuczne i zakłamane.
Zabiera też głos na temat współczesnej sztuki i tworzących ją artystów. Nie boi się jej krytykować i wyśmiewać, jednocześnie szukając tego, co w niej ważne, wartościowe i kruche. Plastiki to lustro przystawione naszemu światu. Lustro wciągające i efektowne. Takie, w które nie chce się patrzeć i od którego nie można się oderwać” — zapewniają twórcy spektaklu. A są nimi aktorzy: Dominika Bednarczyk, Marta Waldera, Grzegorz Łukawski, Jerzy Światłoń i Krzysztof Piątkowski, reżyser — Grzegorz wiśniewski, scenograf — Mirek Kaczmarek i kompozytor — Adam Milwiw-Baron. Autorką tłumaczenia jest Karolina Bikont.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji