Artykuły

Muzyka: Marek Kuczyński

- Niestety, nie mogłem pojechać do Nowego Jorku z zespołem Sceny Plastycznej KUL-u - opowiada Marek Kuczyński - więc nie będę miał okazji sprawdzić, jak moja muzyka zabrzmi na scenie La Mamy. Ale mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z muzyką do spektaklu "Odchodzi". W międzyczasie toczą się rozmowy z wytwórnią płytową, która chce wydać tę kompozycję na krążku.

Od czwartku 16 lutego na scenie legendarnego nowojorskiego teatru niezależnego La Mama prezentowany będzie spektakl sceny plastycznej KUL Leszka Mądzika "Odchodzi". Twórcą muzyki do przedstawienia jest gdański kompozytor Marek Kuczyński [na zdjęciu]. La Mama to mekka nowojorskiego undergroundu teatralnego. Przez najbliższe dwa tygodnie będzie tam rozbrzmiewać muzyka gdańskiego kompozytora Marka Kuczyńskiego

Na afisz legendarnego nowojorskiego teatru niezależnego trafił spektakl Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika "Odchodzi". Przedstawienie, zbierające znakomite recenzje, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, oparte jest na poetyckich i prozatorskich tekstach Tadeusza Różewicza. O jego oprawę muzyczną zadbał gdański kompozytor Marek Kuczyński.

- Pracowałem kiedyś w Lublinie, w Teatrze im. Osterwy - wspomina twórca. - To właśnie tam poznałem Leszka Mądzika, ale były to tylko kontakty towarzyskie, a nie artystyczne. Moje kompozycje dotarły do niego dopiero jakiś czas później. Usłyszał je w telewizji, spodobały mu się i zwrócił się do mnie z pytaniem, czy nie chciałbym współpracować z nim przy powstawaniu jego nowego spektaklu. Zgodziłem się bez wahania.

Kuczyński stworzył około 40 minut muzyki ilustrującej to posępne przedstawienie o przemijaniu, składające się z obrazów operujących przede wszystkim bielą i czernią. Do wykonania swojej kompozycji zaprosił do studia nagraniowego kilku znanych muzyków jazzowych, m.in. saksofonistę Adama Wendta.

- Partie wokalne wykonywała Urszula Dudziak - opowiada Kuczyński. - To był w zasadzie pomysł samego Mądzika, który znakomicie się sprawdził. Podczas większości spektakli jej głos emitowany był z taśmy, w Nowym Jorku artystka, bądź co bądź mieszkająca w tym mieście, będzie występować na żywo. To z pewnością doda uroku tym przedstawieniom.

Spektakl Mądzika, który miał premierę w 2003 roku, był już wielokrotnie pokazywany za granicą, nawet w tak egzotycznych miejscach, jak Iran czy Chile, ale spektakle w La Mamie są prawdziwą nobilitacją dla każdego teatralnego twórcy. Ta niewielka scena, mieszcząca się w samym sercu artystycznego centrum miasta, East Village, to jedno z najważniejszych miejsc dla światowego teatru niezależnego. Spektakl Mądzika będzie tam pokazany aż piętnaście razy.

- Niestety, nie mogłem pojechać do Nowego Jorku z zespołem Sceny Plastycznej KUL-u - opowiada Kuczyński - więc nie będę miał okazji sprawdzić, jak moja muzyka zabrzmi na scenie La Mamy. Ale mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z muzyką do spektaklu "Odchodzi". W międzyczasie toczą się rozmowy z wytwórnią płytową, która chce wydać tę kompozycje na krążku. Mam nadzieję, że już niedługo każdy będzie mógł jej posłuchać z domowego odtwarzacza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji