Artykuły

Jerzy Trela z Nagrodą im. Zygmunta Hübnera

— „Zygmunt Hübner był wyjątkowy — i jako człowiek, i jako człowiek teatru. Fakt, że dostałem nagrodę jego imienia to dla mnie naprawdę wielki zaszczyt” — powiedział nam Jerzy Trela.

Jerzy Trela został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru 2016". Odbierze ją 21 marca, w warszawskim Teatrze Powszechnym, który nosi imię patrona nagrody.

— „Zygmunt Hübner był wyjątkowy — i jako człowiek, i jako człowiek teatru. Fakt, że dostałem nagrodę jego imienia to dla mnie naprawdę wielki zaszczyt” — powiedział nam Jerzy Trela. Jak dodał, to Zygmunt Hübner stworzył podwaliny zespołu Starego Teatru, który później tak wspaniale funkcjonował. To dzięki niemu współpracę z tym teatrem podjęli Andrzej Wajda i Konrad Swinarski, a do zespołu aktorskiego trafili m.in. Anna Polony, Anna Seniuk, Jerzy Bińczycki, Jan Nowicki, Wojciech Pszoniak, Marek Walczewski.

— „Ja przyszedłem już po jego odejściu, ale spotkaliśmy się zawodowo później. Grałem z nim i Gustawem Holoubkiem w Kartotece w reżyserii Kieślowskiego, grałem w Nie-Boskiej komedii zrealizowanej przez niego dla Teatru Telewizji. Miałem wielką atencję dla Hübnera, a i on mnie lubił. Gdy był dyrektorem Teatru Powszechnego parę razy, to już było po śmierci Konrada Swinarskiego, proponował mi, bym przeszedł do jego teatru. Ale nie umiałem opuścić mojego Starego Teatru i Krakowa. Gdy zostałem rektorem PWST właśnie Zygmunta Hübnera zaprosiłem, by wygłosił wykład inauguracyjny podczas otwarcia roku akademickiego. Przy okazji w rozmowie wsparł mnie celnymi, bardzo mądrymi radami. Powtórzę: to był wyjątkowy człowiek” — mówi aktor.

Zmarły w 1989 r. Zygmunt Hübner był, przypomnijmy, dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru w latach 1963-1970. Odszedł na znak protestu, gdy władze wymusiły zdjęcie z afiszu dwóch sztuk.

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby przypominać i propagować wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee patrona. Nagroda ma na celu promowanie ludzi, podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako dyrektor, artysta i autor, jak i promowanie wartości, którym przez całe życie był on wierny — zawodową rzetelność, uczciwość, pracowitość, obywatelską odpowiedzialność, wszechstronność w działaniu na gruncie teatralnym.

Kapitułę III edycji Nagrody tworzyli członkowie Rady Fundacji: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody — Anna Augustynowicz i Jan Englert.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji