Artykuły

Poznań. Widowisko Rogera Watersa w listopadzie

Prapremiera teatralnej wersji widowiska "Ça Ira" do muzyki Rogera Watersa - lidera byłej legendarnej grupy Pink Floyd - odbędzie się 11 listopada w Teatrze Wielkim w Poznaniu - poinformował PAP w piątek [10 lutego] producent widowiska Marek Szpendowski. Premiera pierwszej - koncertowej - wersji "Ça Ira" odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Rzymie.

"Podobnie jak w przypadku plenerowej wersji widowiska, którą obecnie przygotowujemy, przy wersji teatralnej z Watersem będzie współpracować dyrektor artystyczny warszawskiego Studia Buffo - Janusz Józefowicz. Dzieło powstanie w kooperacji z operą tokijską" - powiedział PAP Szpendowski.

Światową premierę plenerowej wersji widowiska będzie można zobaczyć 7 lipca - także w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Premiera tej wersji będzie kulturalnym zwieńczeniem obchodów 50. rocznicy obchodów Poznańskiego Czerwca '56.

"Nigdy jeszcze w polskie ręce nikt tak znany jak Roger Waters nie oddał swojego dzieła do produkcji" - podkreślił Szpendowski podczas piątkowej konferencji prasowej w hotelu Sheraton w Warszawie. "Już prowadzimy rozmowy z Tokio, Pekinem, Moskwą, Kolonią i Budapesztem, aby na placach tych miast wystawiać to widowisko" - dodał Szpendowski.

Reżyser i choreograf przedstawienia, Janusz Józefowicz wyjaśnił, że nad plenerową wersją "Ça Ira" trwają prace od początku roku. "Spotkaliśmy się w Rzymie, podczas premiery wersji koncertowej "Ça Ira". Watersowi spodobała się wówczas moja koncepcja i dał mi wolną rękę, łącznie z możliwością ingerowania w samą partyturę"

Artysta poinformował, że w marcu spotka się ponownie z Watersem w Berlinie i przedstawi mu ostateczną koncepcję: "Kilka moich pomysłów wybiega poza libretto - zobaczymy, jak mu się to spodoba" - mówił Józefowicz. "Muszę przyznać, że jestem troszeczkę przestraszony i bardzo podekscytowany bo to ogromne przedsięwzięcie. Wiem, że przyjadą zobaczyć je ludzie z całego świata. W kwestii widowisk plenerowych wiele już wymyślono, więc niełatwo będzie zaskoczyć i zaciekawić międzynarodową publiczność" - zaznaczył.

W produkcji udział wezmą zespoły muzyczne, baletowe i orkiestra teatru Wielkiego w Poznaniu oraz gościnnie London Community Gospel Choir i Poznański Chór Chłopięcy. Jak powiedział Szpendowski, w widowisku zobaczymy także jedną kompanię wojskową a koszt produkcji wyniesie powyżej 3 mln zł.

Konwencja operowa widowiska będzie uzupełniona elementami cyrkowymi, efektami pirotechnicznymi i grą światłem.

Libretto do "Ça Ira" napisał nieżyjący już francuski poeta i dramaturg Etienne RodaśGil. Dzieło jest inspirowane wydarzeniami Rewolucji Francuskiej, jego tytuł widowiska pochodzi od popularnej pieśni - "Ça ira" - z tamtego czasu (po francusku oznacza "powiedzie się").

Organizatorzy przewidują, że widowisko obejrzy około 14 tys. widzów. Ceny biletów - zostaną wprowadzone do sprzedaży pod koniec lutego - będą porównywalne do cen na wielkich koncertach rockowych.

Wiadomo już, że scena będzie miała 40 metrów długości. "Takie sceny budują Rolling Stonesi na swoje koncerty" - podkreślił Szpendowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji