Artykuły

Poznań. Józefowicz wystawi operę Rogera Watersa

Opera skomponowana przez Rogera Watersa z Pink Floyd zostanie wystawiona w Poznaniu w 50. rocznicę robotniczego buntu. Utwór ukazał się już na płycie [na zdjęciu okładka], a kilka dni temu został zaprezentowany w Rzymie, ale tylko w wersji oratoryjnej.

Polskie wykonanie przygotowane przez Janusza Józefowicza i zespół Teatru Wielkiego będzie więc światową prapremierą. Akcja opery rozgrywa się podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a tytuł "Ca ira" pochodzi z popularnej rewolucyjnej pieśni.

Waters rozpoczął pracę nad dziełem już w 1989 roku. Libretto napisane przez francuskiego autora tekstów piosenek Etienne'a Rode-Gila zostało dość swobodnie przetłumaczone na angielski przez samego kompozytora, który o swoim utworze mówi, że opowiada nie tylko o rewolucji francuskiej, ale też o ludzkiej potrzebie zmian. To kolejne po tegorocznym koncercie Jeana Michela Jarre'a w Gdańsku spektakularne wydarzenie rocznicowe. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny ogłosił wprawdzie, że obejrzymy operę "Johna Watersa z Pink Floyd", ale przecież wiemy wszyscy, o kogo chodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji