Artykuły

Warszawa. Słobodzianek dyrektorem Dramatycznego

Decyzją prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, Tadeusz Słobodzianek, dramaturg i reżyser, dyrektor Teatru Na Woli, został dyrektorem Teatru Dramatycznego. Stanowisko obejmie 1 października.

W związku z kończącą się 30 września kadencją dyrektora Teatru Dramatycznego Pawła Miśkiewicza w dniach 16-17 maja odbyły się rozmowy mające wyłonić dyrektora na następną kadencję.

Na zaproszenie do rozmów odpowiedzieli: Bożena Suchocka, Paweł Łysak, Andrzej Pawłowski i Tadeusz Słobodzianek. Po dokładnym przeanalizowaniu złożonych przez wyżej wymienione osoby koncepcji programowo-organizacyjnych Teatru, Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o powierzeniu zarządzania Teatrem Dramatycznym Tadeuszowi Słobodziankowi.

Oferta pana Słobodzianka jest oryginalną i kompleksową wizją działania Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy jako teatru repertuarowego, a przy tym ośrodka promocji i rozwoju współczesnego dramatu. Najważniejsze punkty przedłożonego programu to:

1. Plan połączenia trzech scen: Laboratorium Dramatu (sceny eksperymentalnej), Teatru Na Woli (sceny "średniej") i Teatru Dramatycznego (traktowanego jako scena "duża") w instytucję znajdującą się pod jednym kierownictwem, co daje możliwość rozwoju trzem scenom.

2. Zapowiedź braku redukcji zatrudnienia w zespole artystycznym, a zarazem powiększenia oferty pracy na trzech scenach teatru.

3. Propozycja prezentacji różnych nurtów dramaturgii współczesnej: od eksperymentu poprzez adaptacje dramaturgiczne wybitnej literatury współczesnej do klasyki światowej w nowych przekładach na język polski.

4. Otwarcie na wszystkie środowiska twórców teatralnych, z akcentem na dramatopisarzy, tłumaczy i reżyserów reprezentujących różne nurty artystyczne.

5. Otwarcie na widzów teatralnych różnych pokoleń i gustów.

6. Zapowiedź szeroko rozumianej edukacji.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zgodę na powołanie Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy z dn. 1 października br.

"Ideą Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka powinna być rozmowa o kondycji człowieka na początku XXI wieku, budowanie jego samowiedzy: psychologicznej, seksualnej, moralnej, społecznej, politycznej, narodowej i historycznej" - czytamy w przygotowanej przez Słobodzianka ofercie programowej dla Teatru Dramatycznego, dostępnej na stronie internetowej warszawskiego magistratu.

Teatr Dramatyczny - według niego - powinien podejmować działania "egzorcyzmujące demony przeszłości, terapeutyzujące lęki współczesności i poszerzające przestrzeń wolności, budujące społeczeństwo wolne od uprzedzeń, otwarte i światłe". "Powinna toczyć się dyskusja przy pomocy dramatu, będącego wypadkową dwóch rozbieżnych dążeń - postępu i tradycji" - napisał Słobodzianek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji