Artykuły

Warszawa. Zdrojewski zaakceptował kandydaturę Słobodzianka na szefa Dramatycznego

Minister kultury Bogdan Zdrojewski pozytywnie zaopiniował kandydaturę dramatopisarza, reżysera, krytyka teatralnego Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego.

Słobodzianek (na zdjęciu) ma objąć stanowisko 1 października.

O zgodę na powołanie Tadeusza Słobodzianka na dyrektora Teatru Dramatycznego zwróciła się w maju do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wyraziłem taką zgodę kilkadziesiąt godzin temu - powiedział Zdrojewski.

30 września kończy się kadencja obecnego dyrektora Teatru Dramatycznego Pawła Miśkiewicza.

Program Słobodzianka zakłada m.in. połączenie trzech warszawskich scen: Laboratorium Dramatu, Teatru Na Woli i Teatru Dramatycznego w instytucję znajdującą się pod jednym kierownictwem. Przyszły dyrektor zapowiada także, że nie będzie redukował zatrudnienia w zespole artystycznym trzech scen. Ma także prezentować różne nurty dramaturgii współczesnej: od eksperymentu poprzez adaptacje dramaturgiczne wybitnej literatury współczesnej do klasyki światowej w nowych przekładach na język polski.

Decyzja władz Warszawy o powierzeniu dyrekcji Teatru Dramatycznego Tadeuszowi Słobodziankowi spotkała się z krytyką części środowiska artystycznego. "W ostatnim roku czy dwóch, arogancja władz samorządowych w Warszawie osiągnęła monstrualne rozmiary" - powiedziała w maju Agnieszka Holland w radiu TOK FM komentując decyzję.

Także zarząd Związku Artystów Scen Polskich negatywnie zaopiniował zamiar powołania przez władze Warszawy Tadeusza Słobodzianka na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego. W swoim stanowisku władze związku podkreślają, że nie chodzi o osobę Słobodzianka, ale o niejasny tryb wyłaniania kandydata.

Tadeusz Słobodzianek jest dramatopisarzem, reżyserem, krytykiem teatralnym. Był współzałożycielem Teatru Wierszalin. Od 2003 r. prowadzi warszawskie Laboratorium Dramatu - teatr i ośrodek badawczy wspierający współczesną dramaturgię. Debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. "Historia o żebraku i osiołku". Jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia". Od 2010 r. jest dyrektorem warszawskiego Teatru na Woli.

Wielokrotnie nagradzany, w 2010 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Literacką Nike za dramat "Nasza klasa" osnuty na historii mordu Żydów w Jedwabnem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji