Artykuły

Poznań. Siedmioro kandydatów na dyrektora Teatru Wielkiego

Pięciu dyrygentów i dwóch menedżerów walczyć będzie o fotel dyrektora Teatru Wielkiego. W poniedziałek komisja konkursowa rozpoczęła pracę, w przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania z kandydatami.

Na konkurs wpłynęło 11 ofert, komisja odrzuciła cztery z nich, bo nie spełniały wymogów formalnych, m.in. zgłoszenie Adama Banaszaka, młodego poznańskiego dyrygenta, szefa orkiestry kameralnej L'Autunno. Wśród kandydatów, którzy przedstawią komisji konkursowej swój pomysł na prowadzenie poznańskiej sceny operowej, znalazło się dwoje typowych menedżerów. To Renata Borowska-Juszczyńska, obecna zastępczyni dyrektora ds. artystycznych poznańskiej Opery (ukończyła kulturoznawstwo i studia z zarządzania) i Robert Szczepański, ekonomista, były wicedyrektor Filharmonii Poznańskiej. Pozostała piątka to dyrygenci: Warcisław Kunc - były szef Opery na Zamku w Szczecinie (z papierami menedżera), Jacek Boniecki, były dyrektor muzyczny teatru Roma w Warszawie i były dyrygent Opery Bałtyckiej, Bohdan Jarmołowicz, szef Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku Marcin Nałęcz-Niesiołowski (także śpiewak) - do 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Andrzej Sułek, były szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

Następny termin posiedzenia komisji wyznaczono na 15 maja, wtedy odbędą się rozmowy z kandydatami oraz merytoryczna ocena przedstawionego przez nich autorskiego programu działania Teatru Wielkiego. W dziewięcioosobowej komisji zasiadają m.in. Agata Grenda, dyrektor departamentu kultury UM, Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, Grzegorz Chełmecki - pierwszy zastępca dyrektora Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej. Do końca maja komisja powinna wybrać kandydata. Michał Znaniecki, obecny szef Opery do konkursu nie stanął, jego kontrakt wygasa 30 czerwca. Nowy dyrektor podpisze umowę na trzy kolejne sezony artystyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji