Artykuły

Poznań. Jedenastu chętnych na dyrektora Teatru Wielkiego

W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, która wybierze nowego dyrektora Teatru Wielkiego. Kontrakt Michała Znanieckiego, obecnego szefa Opery, wygasa w czerwcu.

Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na szefa Opery pod koniec lutego, 23 marca upłynął termin składania zgłoszeń. Komisja konkursowa miała się zebrać najpierw na początku kwietnia, później pod koniec miesiąca. - Czekamy na decyzję ministerstwa, które musi wytypować swojego przedstawiciela - mówiła Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka. Wreszcie udało się i zarząd województwa ustalił skład komisji. W dziewięcioosobowej grupie znajdą się: Agata Grenda, dyrektor departamentu kultury UM, Maria Grabkowska, przewodnicząca komisji kultury sejmiku, Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, Zenon Butkiewicz, dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Chełmecki - pierwszy zastępca dyrektora Teatru Wielkiego Opery Narodowej, dwóch przedstawicieli organizacji związkowych w Operze oraz Ewa Michnik - dyrektor Opery Wrocławskiej, przedstawicielka Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i Danuta Renz, przewodnicząca sekcji Teatrów Muzycznych Związku Artystów Scen Polskich, przedstawicielka ZASP.

Na pierwszym posiedzeniu komisja sprawdzi pod względem formalnym oferty, które napłynęły na konkurs, dopiero wtedy poznamy nazwiska kandydatów. Wiadomo, że zgłosiło się aż 11 osób z całej Polski - artystów i menedżerów. Agata Grenda nie ukrywała, że największe szanse w konkursie będzie mieć sprawny menedżer. Obecny szef Opery - Michał Znaniecki w konkursie nie startuje. - Jeżeli Poznań mnie chce, to będę kontynuował misję, ale jeżeli mam stawać do konkursu jako menedżer, a nie jako artysta i dyrektor, to mnie to nie interesuje - mówił w radio Merkury. Jednak marszałek Marek Woźniak już w lutym zapowiedział, że nie zamierza przedłużyć kontraktu Znanieckiemu. - Umawiałem się z panem dyrektorem na trzy lata - tłumaczył "Gazecie".

Nieoficjalnie mówi się, że o fotel dyrektora Teatru Wielkiego będą walczyć m.in. Warcisław Kunc, dyrygent (z papierami menedżera), były szef Opery na Zamku w Szczecinie, Renata Borowska-Juszczyńska, obecna zastępczyni dyrektora ds. artystycznych poznańskiej Opery, która także ma studia z zarządzania i Adam Banaszak, młody poznański dyrygent, prowadzący orkiestrę kameralną L'Autunno.

Postępowanie konkursowe powinno zakończyć się do końca maja. Kontrakt Michała Znanieckiego wygasa w czerwcu, nowy dyrektor pokieruje poznańską Operą przez najbliższe trzy sezony artystyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji