Aplikacja ESK. Czy Lublin nie zrezygnuje z kultury?
Przekonamy się, jak wiele imprez zaplanowanych na 2016 rok w związku z ESK, mimo wszystko się odbędzie. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk deklaruje, że założony w aplikacji program zostanie zrealizowany.
Wymieńmy kilka, które zostały zapisane w naszej aplikacji.
Leszek Mądzik w jednym z poobozowych baraków muzeum na Majdanku miał pokazywać spektakle Sceny Plastycznej KUL i organizować warsztaty dla młodych artystów.
Arche Nova - m.in. nagranie utworu muzyki współczesnej na kanwie dźwięków miast i wiosek Lubelszczyzny usłyszanych w ciągu jednego dnia.
Artyści z Europy w latach 2013-15 mieli aparatami wielkoformatowymi robić portrety mieszkańców lubelskich wsi i pokazać je potem na objazdowej, multimedialnej wystawie w 2016 roku.
Europa Jana z Lublina - międzynarodowy cykl koncertów muzyki renesansowej w odnowionym Teatrze Starym.
Muzeum Przejścia - wzorowany na dawnym Domku Kata obiekt autorstwa Roberta Kuśmirowskiego stałby się miejscem wystaw sztuki współczesnej poświęconej śmierci.
Wystawa Dziedzictwo Ikony oraz Światowy Kongres Kultury Prawosławia.
Projekt Asystenci Kultury - przeszkolenie 500 osób, które byłyby przewodnikami ułatwiającymi korzystanie z kultury m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym.
Do współpracy przy lubelskich projektach zostali zaproszeni m.in. Zygmunt Bauman, Mirosław Bałka, Jan Gross, Norman Davies, Arvo Pärt, Jurij Andruchowycz, Leon Tarasewicz.
Lubelska aplikacja została po raz pierwszy pokazana w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w ratuszu w środę, czyli następnego dnia po tym, jak dowiedzieliśmy się, że Lublin nie będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.