Artykuły

Poznań. Niedługo zacznie się budowa teatru Łejerów

Wieżyczka z balkonem, foyer, scena, otwierająca się na dwie strony oraz patio - tak będzie wyglądał ośrodek edukacji teatralnej przy Łejerach na Cytadeli. Przetarg na jego budowę ruszy jeszcze w marcu.

- Za moment będziemy mieli pozwolenie na budowę ośrodka teatralnego przy Łejerach. Do końca miesiąca powinniśmy ogłosić przetarg - zapowiada Grażyna Lisiecka z wydziału oświaty Urzędu Miasta. Ośrodek powstanie do końca przyszłego roku. Jego budowa to pomysł Łejerów i Centrum Sztuki Dziecka. Budowę finansuje miasto, które przeznaczyło na ten cel 4,5 mln zł.

Jeszcze w styczniu wcale nie było pewne, czy budowa w ogóle ruszy. Miasto w ramach oszczędności zrezygnowało z tej inwestycji. Dopiero po interwencji radnych pieniądze na budowę znalazły się w budżecie.

Bryła ośrodka będzie wyższa od szkoły. Architekci ulokowali go na obecnym parkingu od strony Cytadeli. Ma surowe, proste kształty, a ściany będą niemal w całości przeszklone. Od strony parku powstanie obszerne foyer. Tu będą odbywały się wystawy. Nad nim zaplanowano powyginaną, ażurową wieżę.

Stary i nowy budynek będą ze sobą połączone. W dwóch istniejących klasach powstaną teatralne magazyny, a w nowej części oprócz klas znajdzie się miejsce dla stołówki, której dziś brakuje.

Sercem teatru będzie scena wraz z widownią. Podłogę teatru tak zaprojektowano, że dowolny jej fragment można unieść, tworząc scenę. Wielkość sceny, jak i miejsce gdzie się pojawi, zależeć więc będzie tylko od wyobraźni reżysera. Ruchoma będzie również ściana stanowiąca tło sceny. Za nią znajdzie się patio. Gdy ściana się uniesie, odsłoni drugą widownię. Nad tym miejscem góruje wieża. - Może wykorzystamy ją do sceny balkonowej, gdy wystawimy "Romea i Julię"? Ale mamy wiele innych zaskakujących pomysłów na jej wykorzystanie - mówi Grażyna Daniel, dyrektorka Łejerów.

Na budowie teatru nie ucierpią stare drzewa stojące na obrzeżach terenu szkoły.

Jeszcze w tym roku Centrum Sztuki Dziecka wystąpi do ministra kultury o pieniądze na wyposażenie ośrodka. - Minister Zdrojewski jest optymistycznie nastawiony do naszych planów. Ale między optymizmem, a grantem jeszcze daleka droga - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor centrum.

Teraz centrum tuła się po poznańskich scenach. - Dlatego wystawiamy tylko jedną premierę rocznie, bo nie mamy gdzie grać. Jak powstanie ośrodek, wszystko się zmieni i będziemy mogli działać szerzej - mówi Moszkowicz. I zapowiada, że w budynku będą odbywały się m.in. spektakle, warsztaty oraz międzynarodowe festiwale dla dzieci, np. dziecięce biennale sztuki oraz forum teatrów szkolnych.

Pieniądze na wyposażenie teatru zbiera również Stowarzyszenie Łejery, m.in. poprzez datki z 1 proc. z podatku. Szkoła wydała urodzinową "Historię Łejerów do śpiewania" wraz z 33 piosenkami na płycie i nutami. Książkę można kupić w szkole za 30 zł. - Każdy kto ją kupi, dorzuci swoją cegiełkę do naszego teatru - mówi Daniel.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji