Artykuły

Poznań. Ośrodek Edukacji Teatralnej za dwa lata?

Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na generalnego wykonawcę Ośrodka Edukacji Teatralnej, który ma powstać przy szkole podstawowej "Łejerów". Po latach starań jest ogromna szansa, że za dwa lata otworzy swoje podwoje, by służyć najmłodszym.

To właśnie o pieniądze na ten ośrodek toczyły się największe boje przy ustalaniu miejskiego budżetu. Inwestycja ma kosztować w sumie ok.

6 milionów złotych. Wbrew panującej wśród poznaniaków opinii nie będzie to jedynie aula szkoły. Ośrodek służyć będzie dwóm instytucjom: szkole "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka. Znajdzie się tam sala teatralna, dwie sale prób, garderoby. Wszystko przystosowane dla potrzeb dzieci. Będzie to jedyne takie miejsce w Poznaniu.

- Będziemy współdziałać ze szkołą przy różnych projektach, ale każdy z nas zaproponuje także swoją część programu - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. - W Ośrodku prowadzone będą działania teatralne, których teraz nie mamy gdzie prezentować. Odbywać się będą koncerty muzyki współczesnej. Będziemy prowadzić warsztaty filmowe i plastyczne, aranżować wystawy.

- Generalnie, znajdzie się tam znaczna część naszego programu, rozproszonego obecnie po różnych miejscach. W imprezach Centrum uczestniczy co roku blisko 40 tys. dzieci i młodzieży. Dzięki Ośrodkowi powinno ich być co najmniej dwa razy tyle. Chcemy, by właśnie tam najmłodsi uczyli się kreatywności i wykorzystywania wyobraźni, a także pasji do sztuki - dodaje Jerzy Moszkowicz.

Plany są bardzo szerokie.

- Nie chcemy się zamykać. Ośrodek ma być otwarty także dla innych instytucji zajmujących się szeroko rozumianą sztuką i edukacją kulturalną dzieci - dodaje Jerzy Moszkowicz.

Są plany, by to właśnie w Ośrodku Edukacji Teatralnej reaktywować Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych, które jeszcze kilka lat temu odbywało się cyklicznie w Poznaniu. Ma także powstać specjalny program artystyczny przeznaczony dla młodszych nastolatków.

- Pomysłów mamy bardzo dużo, tym bardziej, że jest szansa wspólne działanie z Młodzieżowym Domem Kultury i znajdującą się w pobliżu szkołą podstawową. Cytadela zawsze stanowiła doskonałe miejsce, w którym prowadziliśmy różne działania, w tym warsztaty Kieszeń Vincenta czy Biennale Sztuki dla Dziecka. Po otwarciu Ośrodka, park na Cytadeli stanie się "magicznym zagłębiem" dziecięcej sztuki na mapie Poznania - twierdzi dyrektor Moszkowicz.

Co ciekawe odkąd powstał pomysł na wybudowanie Ośrodka, dyrektor zbiera wyposażenie sali.

- Zdaję sobie sprawę, że wybudowanie budynku to jedno, a potem jeszcze czeka nas jego wyposażenie - mówi. - Nie potrzebujemy żadnych marmurów, ani wymyślnych urządzeń. Jednak sala musi zostać wyposażona w podstawowe nagłośnienie i oświetlenie. I muszę przyznać, że od kilku lat gromadzimy już a to dwa reflektorki, a to głośnik. Wszystko po to, żeby móc jak najszybciej zacząć działać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji