Osoby

Trwa wczytywanie

Robert Thomain

THOMAIN, Tomain, Robert (ok. 1825 - 15 IX 1876 Budapeszt), aktor. Prawdopodobnie pochodzenia fran­cuskiego. 10 XII 1841 debiutował w t. pol. we Lwowie w roli Jakuba ("Ostatni sposób, czyli Zakochani utrapieńcy"). W 1844 grał role drugich amantów w Krako­wie. W końcu 1844 wrócił do Lwowa i pozostał tam do 1846. W 1846 za działalność patriotyczną został we Lwowie aresztowany i następnie więziony w Cytadeli warsz. jako "rodem z Królestwa". Po opuszczeniu więzienia występował w 1846-48 na scenie krak. (w 1847 był z zespołem krak. w Poznaniu). 26 IV 1848 ze względów politycznych musiał opuścić Kraków; wyjechał do Szwajcarii, gdzie był wędrownym sprze­dawcą książek. Później rzekomo został lekarzem w USA. Trudnił się też pracą lit., pisywał podobno powieści.
K. Estreicher wspomniał że był to "piękny i rosły mężczyzna, śmiały, jeśli nawet nie nazbyt śmiały na scenie. Wygłaszał on role swoje szybko, potoczysto, całkiem odrębnie, odznaczająco". Wadziło to jednak w rolach, "w których wolniejszej skali głosu używać należało"; Estreicher ganił go także za to, że "powta­rzając się w grze, nigdy twarzy nie charakteryzował", a przy tym "nie dawał baczenia na czystość ubioru, ani na jego zastosowanie do epoki wyobrażanej, przez długi czas występował ciągle bez przerwy w białym swoim paltocie, w którym widywano go codziennie przechadzającego się po rynku". Mimo to grał z po­wodzeniem amantów. Ważniejsze role: Ugorski ("Mło­da wdowa"), Charlemagne ("Indiana i Charlemagne"), Władysław ("Pani kasztelanowa"), Czarnoziemski ("Stacja pocztowa"), Antoś Rewizorczuk ("Karpaccy górale"), Hra­bia ("Okno na pierwszym piętrze"), Margrabia Ruffo ("Brawo"), Lord Maxwell ("Szkoła bogaczów").
Bibl.: Estreicher: Teatra; Grot: Dzieje sceny w Poznaniu; La­socka: Teatr lwow.; Pepłowski: Teatr we Lwowie I; Rocz. t. we Lwowie 1845; Dz. lwow. 1868 nr 87, 123.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji