Osoby

Trwa wczytywanie

Andrzej Nardelli

NARDELLI Andrzej Jerzy (7 IV 1947 Mysłowice k. Katowic - 11 VI 1972 Orzechowo nad Narwią), aktor. Był synem Waleriana N., dyr. departamentu Min. Górnictwa i Energetyki, i Stefanii z Jasińskich, nauczycielki, stryjecznym bratem tancerza Piotra Nardellego. W 1964 ukończył lic. ogólnokształcące w Mysłowicach, gdzie też uczęszczał do średniej szkoły muz. (klasa skrzypiec). W 1964-68 studiował na wydz. aktorskim warsz. PWST; 14 VI 1968 zdał egzamin dyplomowy i 1 VII t.r. został zaangażo­wany do T. Współczesnego w Warszawie. W tym samym sez. zaproszony na występy gościnne do T. Narodowego, odniósł swój pierwszy sukces artyst. w roli Orcia ("Nie-Boska komedia", prem. 20 III 1969). Od 1 IX 1969 przeszedł na stałe do połą­czonych zespołów T. Narodowego i Powszechne­go. Grał m.in. tyt. rolę w "Kordianie", Gildensterna ("Hamlet"), Rizzia ("Beniowski"), Albina ("Śluby panień­skie"). Występował w spektaklach Teatru TV (np. jako Alosza w "Braciach Karamazow") i filmach. Utonął podczas kąpieli w Narwi. Był jednym z ciekawszych aktorów młodego po­kolenia. "Miarą talentu Nardellego nie była dojrzałość, ale wewnętrzna prawda, niezrównana w swej odwadze i niepewności zarazem. Spontaniczność tej prawdy rysowała się wyjątkowo czysto. Zapamiętaliśmy staranność jego dykcji, dyskrecję gestu, sprawność fizyczną" - pisał we wspomnieniu pośmiertnym recenzent "Za i Przeciw".
Bibl.: Almanach 1971/72; Polska bibliografia literacka 1972, Warszawa 1975 (tu wykaz nekrologów i artykułów pośmiertnych); Tyg. Demokratyczny 1970 nr 6 (il.); Za i Przeciw 1972 nr 28 (il.); Afisze, programy i wycinki prasowe, IS PAN, MTWarszawa; Akta, ZASP.
Ikon.: Fot. - ZASP.
Film.: 1967 - Raz, dwa, trzy (d.); 1970 - Szkice warszawskie, n. I (f.); 1971 - Hanuszkiewicz (d.), Nie lubię poniedziałku (f.), Przygody psa Cywila (s. tv); 1972 - Szklana kula (f.); Materiały - Archiwum TVWaszawa.
Nagrania: Recytacje - Pol. Nagrania; Role - Red. Dok.Inf. PR; Wypowiedź okolicznościowa - Arch. Dok. Mech.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900-1980 t.II, PWN Warszawa 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji