Kalendarium

24 stycznia 1845

Klara – debiutancki dramat Józefa Korzeniowskiego na scenie krakowskiej

Kraków: Klara, dramat w jednym akcie – niezbyt szczęśliwy debiut dramatopisarski Józefa Korzeniowskiego trafił na scenę z okazji połączonego benefisu Anieli Pique i Józefa Sturma. Korzeniowski był już sławnym autorem – w programie benefisu znalazł się także fragment jego Żydów.

Prapremiera Klary odbyła się na jarmarku w Jermolińcach na Podolu, ale nic o niej nie wiemy. Sztuka powstała w 1820, wyszła drukiem wraz z tragedią Aniela w tomie Próby dramatyczne wydanym w Poczajowie w 1826.  

„Grano wyjątki z różnych komedii, oper i tragedii w dwóch oddziałach, a w trzecim odegrano dramacik p. Korzeniowskiego oryginalny pod tytułem Klara. [...] Dramacik Klara prawie na nazwisko drammatu nie zasługuje, tak dalece brak w niej wszelkiej intrygi i ruchu, tego głównego żywiołu, który drammat od prostej dialogicznej poezji odróżnia. [...] W roli Klary panna Pique, lubo dość dobrze grała, jednakże nie dość była bladą i osłabioną jak na osobę, którą każde mocne wzruszenie o śmierć może przyprawić. Publiczność bardzo licznie zebrana, wywołała beneficjantów.”
(Raport Antoniego Z. Helcla z widowisk w teatrze za czas 12 stycznia – 25 stycznia 1845; cyt. za: Teatr krakowski pod dyrekcją Hilarego Meciszewskiego 1843-1845. Repertuar, recenzje, dokumenty, oprac. Jerzy Got, Wrocław 1967 Ossolineum, s. 208).

„Beneficjanci” pobrali się 29 stycznia 1845.

Marek Piekut, Janusz Legoń (2018)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji