Autorzy

Trwa wczytywanie

Maria Nurowska

NUROWSKA Maria
(ur. 1 stycznia (?) 1944, Okólek, Suwalszczyzna, Polska)

Poczytna współczesna pisarka polska, przedstawicielka prozy kobiecej, autorka powieści i opowiadań, a także sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. Jej dziadek był arystokratą (miał pałac w Homlu), ojciec - legionistą, matka walczyła w AK. Maria Nurowska skończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim; była gorliwą komunistką.
Debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika "Literatura". W następnym roku wydała pierwszą książkę: zbiór opowiadań "Nie strzelać do organisty". Już pierwsza powieść, wydana w 1976 roku pod tytułem "Moje życie z Marlonem Brando" przyniosła Marii Nurowskiej popularność, którą ugruntowały jej następne książki. Akcja kolejnych powieści: "Po tamtej stronie śmierć" (1977), "Kontredans" (1983), "Postscriptum" (1989) toczy się na tle ważnych wydarzeń historycznych XX wieku. Bohaterkami Nurowskiej są na ogół silne, targane wielkimi namiętnościami kobiety, którym życiowi partnerzy często nie są w stanie dorównać. Pisarka niejednokrotnie sięgała po konwencję melodramatu, między innymi w powieściach "Hiszpańskie oczy" (1990), "Listy miłości" (1991) i w pięciotomowej sadze rodzinnej "Panny i wdowy" (1991-93).
W latach dziewięćdziesiątych ukazały się również "Gry małżeńskie" (1994), "Rosyjski kochanek" (1996), "Wiek samotności" (1996), "Tango dla trojga" (1997) i "Miłośnica" (1998). Bohaterkami "Niemieckiego tańca", wydanego w 2000 roku, są dwie Niemki rzucone w wir dwudziestowiecznej historii; powieść dotyka drażliwego problemu niemieckich przesiedleńców z Pomorza. Powieści "Imię twoje" (2003) i "Powrót do Lwowa" (2005) to dwie pierwsze części ukraińskiej trylogii; ich akcja toczy się na tle wydarzeń politycznych ostatnich lat. W 2003 roku ukazał się także "Gorzki romans", a w następnym roku "Mój przyjaciel zdrajca" - powieść biograficzna o Ryszardzie Kuklińskim.
Maria Nurowska jest też autorką sztuk teatralnych: "Dawka" (1985), "Na koszt własny" (1986), "Małżeństwo Marii Kowalskiej" (1987) i "Przerwa w podróży" (1991). W 1991 roku w oparciu o powieść i scenariusz Marii Nurowskiej Janusz Zaorski nakręcił popularny serial telewizyjny "Panny i wdowy". Powieści Nurowskiej przekładane były między innymi na język niemiecki, francuski, chiński i koreański. Nurowska cieszy się dużą popularnością w Niemczech; jej "Listy miłości" były za Odrą bestsellerem. Pisarka mieszka w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji