Autorzy

Trwa wczytywanie

Dave Freeman

FREEMAN Dave
(ur. 22 sierpnia 1922, Londyn, Wielka Brytania
- zm. 28 marca 2005, Londyn, Wielka Brytania)
Scenarzysta i dramatopisarz brytyjski; autor komedii, fars i sitcomów. Przed wybuchem II wojny światowej pracował w teatrze jako elektryk. W czasie wojny pełnił służbę w marynarce, a po wojnie - w londyńskiej policji. Podczas wojny koreańskiej ponownie wstąpił do marynarki wojennej (1951). Po powrocie do kraju pracował jako dziennikarz i reporter kryminalny, w 1953 roku zaczął również pracować dla telewizji jako scenarzysta - pisał scenariusze komedii telewizyjnych, sitcomów, filmów fabularnych, jak również sztuk radiowych. Od połowy lat pięćdziesiątych do połowy lat sześćdziesiątych współpracował z Benny Hillem (właściw. Alfred Hawthorn Hill) przy produkcji popularnego programu telewizyjnego "Benny Hill Show" i - w międzyczasie - przy rewii "Fine Fettle" (Dobra forma), granej przez dziewięć miesięcy w Palace Theatre na West Endzie. Pisał także skecze dla innych komików: Tony'ego Hancocka, Tommy'ego Coopera, Frankie Howerda, Roya Hudda i Arthura Askeya. Dave Freeman jest autorem scenariuszy ponad dwustu komedii telewizyjnych i filmowych, między innymi "Rocket to the Moon" (1967), "Bless this House" (1971), "Carry on Abroad" (1972), "Carry on behind" (1974) i "Carry on Columbus" (1992).
Prapremiera pierwszej sztuki teatralnej Dave'a Freemana - "A Bedfull of Foreigners" (Łóżko pełne cudzoziemców) - z Terrym Scottem i June Whitfield w rolach głównych odbyła się na West Endzie w 1973 roku. Sztuka odniosła ogromny sukces - utrzymywała się na afiszu przez półtora roku, a potem była grana na całym świecie: w Niemczech, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, na Łotwie, w Szwajcarii, we Włoszech, w Słowacji, w Izraelu, Egipcie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Brazylii i w Chinach.
Druga sztuka Freemana, napisana wspólnie z Johnem Chapmanem "A Key for two" (w Polsce grana pod tytułem "Prywatna klinika") miała prapremierę w 1982 roku w Londynie. Podobnie jak trzecia sztuka, napisana samodzielnie "Kindly keep it covered" (Proszę trzymać pod przykryciem), była grana w różnych krajach; w Wiedniu utrzymywała się na afiszu przez rok.
Dave Freeman miał żonę i troje dzieci. W wolnych chwilach zajmował się stolarstwem, ogrodnictwem i nauką języków obcych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji