Autorzy

Trwa wczytywanie

Jerzy Lawina-Świętochowski

Ur. 6 XII 1906, Warszawa. Zm. 20 VIII 1946, Bydgoszcz.
Pracę kompozytorską rozpoczął w Wilnie, w teatrze ,.Lutnia", gdzie wystawiono pierwszą jego komedię muzyczną "Rajski ptak". Tę samą pozycje, przygotował później Juliusz Osterwa w Krakowie. W War­szawie zagrano komedię muzyczną Lawiny-Świętochowskiego "Na fali eteru" (libr. Paul Leone, 1938), wreszcie - tuż przed wybuchem II wojny światowej - odbyła się premiera "Panny Wodnej". Ten utwór przy­niósł mu spory sukces, niestety - dopiero w okresie powojennym, już po śmierci kompozytora.
Wojnę Lawina-Świętochowski spędził na uzupełnianiu swych studiów muzycznych u A. Malawskiego, a także na komponowaniu kolejnej operetki poświęconej morzu: "Hel". W 1944 wstąpił jako ochotnik do I Armii WP; po demobilizacji powrócił do pracy w teatrze, przygoto­wując ilustrację muzyczną do "Klubu kawalerów" dla teatru w Bydgosz­czy. Tam też wkrótce potem zmarł.
Po jego śmierci opracowano na nowo libretto "Panny Wodnej", a tak­że zinstrumentowano (Ryszard Damrosz) i opracowano na nowo (Ola Obarska) "Hel". Premiera tej operetki nie powtórzyła już jednak su­kcesu poprzedniego dzieła.
Źródło: Przewodnik Operetkowy Lucjan Kydryński, PWM 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji