Artykuły

TVP. Premiera "Profesjonalisty" w Teatrze TV

- Nie przypuszczałam, że "Profesjonalista" - sztuka o pamięci - tak wpisze się we wszystko to, co dzieje się wokół afery z teczkami - mówi Dorota Jovanka Ćirlić, tłumaczka sztuki. Dziś, 28 lutego w Teatrze TV premiera "Profesjonalisty" Dušana Kovačevića w reż. Ryszarda Bugajskiego.

Dorota Jovanka Ćirlić, tłumaczka literatury bałkańskiej: - Dušan Kovačević [na zdjęciu] jest, obok Biljany Srbljanović, jedynym dramatopisarzem z byłej Jugosławii, któremu udało się w Polsce naprawdę zaistnieć. Nie przypuszczałam, że "Profesjonalista" - sztuka o pamięci - tak wpisze się we wszystko to, co dzieje się wokół afery z teczkami. Czy prawdę o naszym życiu, niespełnionych ambicjach, sukcesach i klęskach pamiętają agenci, czy my sami? "Profesjonalista" ukazał się w "Dialogu" w kwietniu zeszłego roku. Wcześniej na polski przełożone zostały inne jego sztuki: "Bałkański szpieg", "Maratończycy biegną honorową rundę" i "Larry Thompson - dramat pewnej młodości". Nie mogłam się Kovačeviciem nie zainteresować - jest przewrotny, świetnie łączy ton serio z groteskę i z ironią, stąd charakterystyczne podtytuły jego utworów, jak "smutna komedia".

W Polsce i na świecie znany jest przede wszystkim jako autor scenariusza do "Undergroundu" Kusturicy. Rozbudował go potem w powieść "Był sobie kiedyś pewien kraj". W Serbii, a wcześniej w Jugosławii, był i jest cenionym dramatopisarzem, większość jego sztuk została sfilmowana. Od wielu już lat Kovačević prowadzi impresaryjny Teatr Zvezdara, który do poszczególnych projektów zatrudnia największe gwiazdy. "Profesjonalistę" grano tam przez dziesięć lat, sztuka cieszyła się takim powodzeniem, że nigdy nie udało mi się dostać na nią biletów. Zeszła z afisza, gdy zmarł aktor odtwarzający tytułową rolę. Dwa lata temu Kovačević sam wyreżyserował filmową wersję "Profesjonalisty", obraz zdobył wiele międzynarodowych nagród za scenariusz. Pracuję właśnie nad tłumaczeniem jego kolejnego dramatu "Doktor Šuster", czyli "Doktor Szewc". To sztuka o spotkaniu starego, dobrego mieszczaństwa z rzeczywistością, której ton nadają gangsterzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji