Artykuły

"Artyści powinni pomóc ludziom w przeżywaniu żałoby"

- Zamiast zamkniętych drzwi powinniśmy zaprosić ludzi na chwilę skupienia - mówi Joanna Szczepkowska. Prezes ZASPu apeluje, by w miejsce odwołanych spektaklu teatry zorganizowały spotkania, które pomogą we wspólnym przeżywaniu żałoby.

- Obyczaj żałoby narodowej rzeczywiście nakazuje wstrzymanie wszelkich imprez artystycznych, ale w tym szczególnym wypadku wszyscy czujemy potrzebę więzi, potrzebę bycia razem. Szlachetniejszą i właściwszą formą byłaby zmiana charakteru wydarzeń, które miały się danego wieczoru odbywać - mówi Joanna Szczepkowska w rozmowie z radiem TOK FM. - Jest dużo przepięknej poezji, jest piękna muzyka, którą można taki wieczór wypełnić. Wystarczy nawet pobyć razem, porozmawiać, czy wyświetlać zdjęcia tych, którzy zginęli - dodaje.

Swoje spektakle odwołało większość teatrów w Polsce. Odwołane zostały też Warszawskie Spotkania Teatralne, mimo że festiwal nie miał charakteru rozrywkowego. Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego i organizator WST, który podjął tę decyzję uzasadnia: - Nie chcę się targować, kto jest bardziej rozrywkowy, kto jest bardziej poważny, kogo można pokazywać, a kogo nie. Powstała sytuacja nadzwyczajna. Nie mogłem rozpocząć festiwalu w dniu, w którym ciało prezydenta wraca do stolicy.

"Miały tam być osoby, które zginęły"

- Na Spotkaniach miały być też osoby, które zginęły. W piątek wysyłaliśmy bilety dla Piotra Nurowskiego (tragicznie zmarłego w katastrofie prezydenckiego samolotu prezesa PKOl - red.). Rozmawialiśmy też o tym, że Maria Kaczyńska ma być na "Biesach" Andrzeja Wajdy. Kto miałyby usiąść na tych miejscach? Ludzie, którzy wejdą na wejściówki? - pyta Nowak w rozmowie z Radiem TOK FM.

Jubileuszowe, 30. Warszawskie Spotkania Teatralne zostały przesunięte na przyszły rok. Przełożona została też premiera "Tramwaju" Krzysztofa Warlikowskiego, która miała otwierać festiwal, ale nie wiadomo na razie na kiedy.

Do końca żałoby zamknięte jest Muzeum Fryderyka Chopina, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Natomiast w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła w Warszawie organizowane jest Czuwanie Artystów. Od dziś do soboty od 18.00 - 21.30 wystąpią ludzie kultury różnych dyscyplin sztuki: soliści, kameraliści, grupy i zespoły muzyczne, aktorzy i autorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji