Artykuły

Warszawa. Wręczenie nagrody im. Ireny Solskiej

Danuta Szaflarska (na zdjęciu) została laureatką pierwszej edycji nagrody im. Ireny Solskiej ustanowionej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej. Nagroda wręczona zostanie aktorce w sobotę, w 49. Międzynarodowym Dniu Teatru.

- Nową nagrodę imienia Ireny Solskiej powołano z myślą o wyróżnianiu wybitnych polskich aktorek, których twórczość wywiera znaczący wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej. Patronka nagrody należy do legend polskiego teatru, jej osiągnięcia i oddanie sztuce budziły podziw i respekt - powiedział PAP we wtorek przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej Tomasz Miłkowski.

Nagroda ma być przyznawana co rok z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Pierwszą laureatką nagrody im. Ireny Solskiej została aktorka Danuta Szaflarska, którą doceniono za m.in. "stworzenie wielu niezapomnianych kreacji".

- Zdumiewająca okazała się zdolność artystki do współpracy z twórcami wielu generacji, odnajdywania wspólnego języka z przedstawicielami rozmaitych szkół i tendencji we współczesnej sztuce teatru. Potwierdzają ten niezwykły dar jej fascynujące role na deskach Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, TR Warszawa i Teatru Współczesnego, tak głęboko poruszające widzów, wysoko oceniane przez wszystkich znawców teatru - napisano w uzasadnieniu decyzji.

27 marca wręczone zostaną także nagrody im. Leona Schillera, przyznawane przez Związek Artystów Scen Polskich, dwojgu młodym artystom: scenograf Magdalenie Musiał i aktorowi Teatru Narodowego w Warszawie Marcinowi Hycnarowi.

Międzynarodowy Dzień Teatru przypadający 27 marca, ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

Autorem okolicznościowego orędzia z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru jest brytyjska aktorka Judi Dench.

- Teatr jest źródłem rozrywki i natchnienia, ma moc zbliżania kultur i społeczeństw rozsianych po świecie. Ale ma też inne właściwości: może przekazywać wiedzę. Przedstawienia grane są wszędzie, nie tylko w miejscach przypisanych im tradycją. Z teatrem spotykamy się w afrykańskiej wiosce, u stóp gór Armenii, na wysepkach Pacyfiku. Wystarczy tylko przestrzeń i publiczność. Teatr zmusza nas do śmiechu i płaczu, uczy refleksji" - napisała w swoim orędziu pt. "Teatr źródłem rozrywki i natchnienia.

- Przedstawienie to efekt zbiorowego wysiłku. Na pierwszym planie znajdują się aktorzy, ale za nimi kryje się ogromna grupa ludzi, których nie widać. Są nie mniej ważni, a ich umiejętności niezbędne dla realizacji widowiska. Oni także mają udział w sukcesach i triumfach, gdy te szczęśliwie się zdarzają - podkreśliła artystka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji