Artykuły

Warszawa. Twórcy teatralni młodego pokolenia zawiązują sojusz

W Warszawie powstało Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego zrzeszające reżyserów i dramaturgów roczników '70 i '80.

W poniedziałek, 30 Listopada 2009, następujący reżyserzy i dramaturdzy założyli Obywatelskie Forum Współczesnego Teatru:

Agnieszka Błońska, Michał Borczuch, Remigiusz Brzyk, Łukasz Chotkowski, Paweł Demirski, Paweł Dobrowolski, Bartosz Frąckowiak, Iga Gańczarczyk, Krzysztof Garbaczewski, Małgorzata Głuchowska, Maja Kleczewska, Wojtek Klemm, Natalia Korczakowska, Łukasz Kos, Paweł Mościcki, Agnieszka Olsten, Wiktor Rubin, Radosław Rychcik, Anna Smolar, Igor Stokfiszewski, Monika Strzępka, Weronika Szczawińska, Paweł Sztarbowski, Tomasz Śpiewak, Barbara Wysocka, Michał Zadara.

OFWT nie ma osobowości prawnej. Pragnie być organizacją zrzeszającą reżyserów i dramaturgów młodszych pokoleń, niemających w tym momencie organizacji reprezentującej ich głos. Nie posiada przewodniczącego, budżetu ani biura.

Impulsem do stworzenia Forum było powszechne wśród reżyserów i dramaturgów tego pokolenia rozpoznanie, że obecna polityka teatralna państwa nie pozwala na nawiązanie istotnego kontaktu z widzem przez twórców młodego pokolenia, ponieważ (poza nielicznymi wyjątkami) nie istnieją instytucje, które by ich głos reprezentowały. Nieprzejrzysty i niesprawny system obsadzania dyrektorów kluczem ręcznego sterowania, a nie jawnych konkursów powoduje, że w większości dyrektorami teatrów są ludzie sprawujący podobne funkcje od dawna, którzy nie mają kontaktu z współczesnym teatrem. W większości teatrów ambitni twórcy realizują swoje projekty na zasadzie dodatków do nietwórczego repertuaru, który nawet nie gwarantuje frekwencji. Większość głośnych premier odbywa się w bardzo niewielu teatrach starających się zbudować ambitny repertuar dla myślącego widza. W ten sposób marnuje się potencjał artystyczny i edukacyjny polskiego systemu teatralnego.

Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego będzie zabierało głos i dążyło do maksymalnego wykorzystania potencjału kulturotwórczego polskiego teatru. Forum zaprasza reżyserów i dramaturgów, aby przyłączyli się do inicjatywy.

Pierwszym działaniem Forum Obywatelskie Teatru Współczesnego jest organizacja konferencji na temat przyszłości polskiego teatru w dniach 20-21 Grudnia 2009.

kontakt:

forumteatru@poczta.fm

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji