Artykuły

Poznań. Powstanie Scena Robocza na Wildzie?

Adam Ziajski [na zdjęciu] nazwał po imieniu to, w jakich warunkach działają poznańskie teatry niezależne: "grają w organizacyjnej próżni". Porywają się na zrobienie premiery na festiwal, bo wtedy są promowane, otrzymują dotacje... Pomysł Sceny Roboczej jest propozycją zbudowania nowej strategii miasta wobec teatrów i artystów niezależnych.

Poznań od kilkunastu lat uchodzi za "zagłębie teatralnej alternatywy". Działają tu 24 niezależne zespoły teatralne (dane są płynne). W sezonie 2008/2009 przygotowały one 22 premiery. Prezentowane były jednak zaledwie 92 razy, co znaczy, że każdy spektakl był powtórzony średnio 4 razy. Jesteśmy potęgą teatru alternatywnego, a nasze zespoły częściej grają poza Poznaniem, poza Polską, niż w swoim mieście.

- Teatr Strefa Ciszy chce być gospodarzem miejsca, które stworzyłoby w Poznaniu warunki do pracy nad konkretnymi projektami zespołom i artystom niezależnym na zasadzie rezydencji teatralnej - mówi Adam Ziajski, lider Teatru Strefa Ciszy. - Udział w rezydencji trwałby nie dłużej niż cztery miesiące i w ciągu roku, a o taką rezydencję mogłyby się ubiegać trzy lub cztery zespoły. Oprócz tego Scena Robocza ma być stałym miejscem prezentacji wszystkich teatrów i twórców niezależnych działających w Poznaniu, miejscem edukacji artystycznej i centrum kultury działającym na rzecz najbliższego środowiska.

Teatr Strefa Ciszy znalazł miejsce, gdzie chciałby stworzyć Scenę Roboczą. Są to hale pofabryczne przy ulicy Roboczej na Wildzie. W pierwszej hali mogłoby powstać Muzeum Motoryzacji (w najbliższym czasie musi opuścić swoją dotychczasową siedzibę pod Kaponierą), w drugiej sala teatralna, sala prób, archiwum teatru niezależnego, mediateka i biblioteka, kino studyjne, kawiarnia...

Ziajski przedstawił Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania konkretny plan: do końca roku musi powstać projekt merytoryczny i musi zostać zatwierdzony budżet, w marcu 2010 - projekt budowlany i pozwolenie na budowę, kwiecień 2010 - rozpoczęcie adaptacji i rozbudowy, kwiecień 2011 - zakończenie prac budowlanych, czerwiec 2011 - otwarcie Sceny Roboczej. Zdaniem pomysłodawcy koszt adaptacji hali na potrzeby Sceny Roboczej i wyposażenie wyniesie 2 miliony netto. Aby zrealizować ten projekt, Ziajski proponuje powołać fundację. Ona też na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego mogłaby zarządzać instytucją. Pomysłodawca zakłada, że miasto podpisze kontrakt z Teatrem Strefa Ciszy na trzy lata na prowadzenie sceny. Po tym czasie będzie można ogłosić konkurs na stałego rezydenta.

Spójna koncepcja nowej instytucji kultury przedstawiona przez Adama Ziajskiego, który wie, na czym polega centrum rezydencjalne, bo Teatr Strefa Ciszy dwukrotnie korzystał z programu rezydencjalnego we Francji, spodobała się radnym z Komisji Kultury i Nauki. Po zakończeniu prezentacji i dyskusji radni jednogłośnie przyjęli stanowisko popierające pomysł zbudowania Sceny Roboczej na Wildzie, prosząc jednocześnie prezydenta Poznania o znalezienie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na jego realizację. Swoje uznanie i poparcie wyraził także przedstawiciel Komitetu Osiedlowego na Wildzie, mówiąc, iż upatruje w tym projekcie szansę na poprawę wizerunku Wildy, która obecnie nie cieszy się dobrą sławą i jest absolutną pustynią kulturalną. Poparcie zadeklarował również Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski, który chciałby stworzyć w największej hali, w bezpośrednim sąsiedztwie sceny, muzeum.

- Cieszę się z tego projektu, bo odpowiada on na problemy wielu różnych grup jednego środowiska - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Podoba mi się również pomysł usytuowania sceny teatralnej w sąsiedztwie Muzeum Motoryzacji, bo w tym tkwi jego siła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji