Podróż do źródeł
Piętnaście dni wypełnionych spektaklami teatralnymi, pokazami i wykładami. Kolejna próba odpowiedzi na pytania: czym jest teatr i jak sytuuje się w świecie współczesnej kultury? W pierwszej połowie kwietnia we Wrocławiu i Krzyżowej odbędzie się XIV Sesja Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA), którą od założenia kieruje wybitny reżyser Eugenio Barba [na zdjęciu].
- To będzie prawdziwe święto teatru. W Polsce ISTA znana była dotąd wąskiej grupie specjalistów, którzy uczestniczyli w sesjach odbywających się od 1980 roku w różnych krajach europejskich - mówi Jarosław Fret, dyrektor Ośrodka Grotowskiego. Ośrodek jest z polskiej strony organizatorem sesji. Czym zajmuje się antropologia teatru? Prawdziwy przełom w badaniach w tym zakresie dały prowadzone od lat 60. XX wieku poszukiwania Petera Brooka, Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby. Widząc załamanie się podstawowych wartości zachodniej kultury zrewidowali oni swoją dotychczasową działalność w teatrze. Zaczęli poszukiwać jego pierwotnych form, aby poprzez sięgnięcie do źródeł odnowić współczesny teatr. Od czasu tamtych wypraw Petera Brooka do Afryki i prac Grotowskiego minęło ponad 30 lat. Najkonsekwentniejszym kontynuatorem ich poszukiwań jest obecnie Eugenio Barba i prowadzony przez niego od 40 lat zespół duńskiego Odin Teatret.
W sesji ISTA, zaplanowanej od 1 do 12 kwietnia w Krzyżowej koło Świdnicy, weźmie udział 60 teatrologów i praktyków teatru z całego świata. To najbardziej specjalistyczna część imprezy. Trzeba nie tylko zgłosić chęć udziału, ale też zostać zakwalifikowanym przez organizatorów. Około trzystu osób weźmie natomiast udział w trzydniowym sympozjum, które odbędzie się we Wrocławiu od 8 do 10 kwietnia. Decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy sympozjum zobaczą sześć spektakli i wezmą udział w wykładach teatrologów z Hiszpanii, Włoch i Polski oraz w pokazach. - Każdy z aktorów Odin Teatret jest także pedagogiem w wyspecjalizowanej dziedzinie - mówi Jarosław Fret.
Do najszerszej widowni będą adresowane odbywające się od 2 kwietnia spektakle na scenach teatrów Polskiego i Współczesnego, w Ośrodku Grotowskiego i Wytwórni Filmów Fabularnych. Odin Teatret sześć razy pokaże swój najnowszy spektakl "Andersen's Dream". Zobaczymy także: "Orô de Otelo" Augusto Omolú z Brazylii, "NOH" Matsui Akira z Japonii, "Bonjour Monsieur Decroux" Thomasa Leabharta z USA, "Odissi Dance" Ileany Citaristi z Indii i "Topeng" Pura Desa Ensamble z Bali.
Nowością tej sesji ISTA będzie festiwal Wchodnia Linia, który zaproponował Ośrodek Grotowskiego. - W czasie dwóch dni zaprezentujemy siedem spektakli teatrów z Sankt Petersburga, Lwowa, Belgradu, Pragi i Wrocławia. Zaprosiliśmy zespoły, które naszym zdaniem wnoszą coś nowego do współczesnego teatru - mówi Jarosław Fret. Podczas sesji ISTA ukaże się polskie tłumaczenie "Słownika antropologii teatru" przygotowanego przez Eugenio Barbę i Nicolę Savarese.