Artykuły

Gliwice. Film dokumentalny o Gliwicach Tadeusza Różewicza

13 listopada, o godzinie 19.00 w budynku Sceny Bajka-Kina Amok, odbędzie się premiera dokumentu Gliwickie lata Tadeusza Różewicza. Po prezentacji filmu nastąpi spotkanie z udziałem realizatorów i osób w nim występujących.

O Tadeuszu Różewiczu powstało kilka filmów dokumentalnych, jednak nigdy dotąd wybitny poeta nie wypowiadał się na temat 20 lat spędzonych w Gliwicach. W 1949 roku wziął tu ślub z Wiesławą Kozłowską. Tu urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan. Tu stworzył setki wierszy, a także poematy i kilka dramatów, a wśród nich słynną "Kartotekę", która do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury i europejskiego teatru. Otrzymał honorowe obywatelstwo Gliwic w 1995 roku.

W związku z tym, na prośbę dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego Pawła Gabary, Samorząd Miasta Gliwice uznał, że warto zrealizować dokument pokazujący, jak ważny był gliwicki okres w twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych Europy.

W filmie, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, wypowiadają się: Tadeusz Różewicz, jego żona Wiesława, syn Kamil, bratanek Paweł Różewicz, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele Różewicza (Vlasta Dvoaekova, Barbara Verdiani, Krisztina Baba, Janina Szarek, Gilda Bereska, Irena Lexova, prof. Olav Münzberg). Mówią również o poecie m.in.: Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Piotr Lachmann i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Wiersze, fragmenty poematów i wspomnień Różewicza prezentują wybitni aktorzy: Jan Peszek i Jerzy Trela. Sam poeta również czyta kilka swoich wierszy. Wykorzystano też unikalne nagrania archiwalne Gliwic ze zbiorów TVP Katowice oraz stare fotografie z Muzeum w Gliwicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji