Artykuły

Cztery Kultury już pracują

Choć Festiwal Dialogu Czterech Kultur zaczyna się dopiero w sobotę, pierwsi artyści już w Łodzi pracują.

W willi Grohmana przy ul. Tylnej rozpoczął się montaż zbiorowej wystawy "Anabasis. Rytuały powrotu do domu", której otwarcie uświetni inaugurację festiwalu.

Wystawę będzie można oglądać w dwóch zabytkowych rezydencjach - willi Henryka Grohmana (obecnie Muzeum Książki Artystycznej) i willi Ludwika Grohmana. W tej ostatniej specjalną instalację malarską tworzy od kilku dni Jarosław Fliciński. Artysta przygotowuje projekt, dla którego inspiracją jest historia XIX-wiecznej rezydencji.

Efekty pracy trzydziestu zaproszonych do współpracy artystów - wśród nich są: Lida Abdul, Helena Almeida, Mieke Bal, Agnieszka Kurant, Sharon Lockhart, Agnieszka Polska, Esther Stocker - będzie można oglądać podczas niecodziennego, całonocnego wernisażu wystawy, z soboty na niedzielę (organizatorzy zapowiadają, że warto zabrać ze sobą koce, bowiem impreza będzie miała charakter pikniku). Warto podkreślić, że niektórzy spośród artystów stworzyli projekty nawiązujące bezpośrednio do Łodzi i jej lokalizacji.

Dzisiaj rozpoczyna próby w Łodzi Jan Klata, przygotowujący na festiwal premierę "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta (10, 11 i 12 września). Spektakl, który będzie można obejrzeć w fabryce Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, jest jedną z koprodukcji festiwalowych, realizowanych z Teatrem Polskim we Wrocławiu. W widowisku zagra m.in. Zdzisław Kuźniar, który w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy zagrał Kaczmarka.

Jan Klata, którego spektakle "Transfer" i "Sprawa Dantona", znalazły się w programie tegorocznego Jesiennego Festiwalu w Paryżu (Festival d'Automne a Paris), ma zmierzyć się z mitem "ziemi obiecanej", mitem miasta marzeń, ale i niespełnionych nadziei. "Czy wizja reżysera spektaklu będzie pesymistyczną diagnozą społeczeństwa postindustrialnego, wizją kurczącego się miasta, które raz jeszcze opuszczane jest przez mieszkańców, czy może nadzieją na przyszłość?" - pytają sami organizatorzy festiwalu.

Ruszyły też próby projektu ":PK:" według pomysłu i w choreografii Kai Kołodziejczyk (do obejrzenia 10 i 11 września w EC1 przy ul. Targowej). Jak dowiadujemy się od organizatorów FDCK, projekt "ożywia postindustrialną przestrzeń elektrowni EC1 w oryginalnej koncepcji łączącej choreografię, parkour, film i muzykę. Głównym bohaterem jest Łódź, jej architektoniczne i symboliczne zakamarki". Projekt będzie przygotowany specjalnie dla łódzkiego festiwalu.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur rozpocznie się 5 września i potrwa do 13 września. Jego atrakcjami, poza wymienionymi przedsięwzięciami, będą m.in. pokaz głośnego spektaklu "Factory 2" w reż. Krystiana Lupy, przegląd filmów Ariego Folmanam koncert Kocani Orkestar i Boom Pam, przedstawienie "Rechnitz (Anioł zagłady)" Elfriede Jelinek z Munchner Kammerspiele i opera w przestrzeni miejskiej Georga Nussbaumera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji