Artykuły

Łódź. Klata na ziemi obiecanej

"Ziemia obiecana" odczytana na nowo. Łódź ziemią obiecaną dla artystów. Wszystko to może znaleźć swoje potwierdzenie podczas tegorocznej edycji łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 5-13 września. Między innymi za sprawą Jana Klaty [na zdjęciu].

Ten znakomity i kontrowersyjny reżyser teatralny (laureat paszportu "Polityki", który zbiera nagrodę za nagrodą za jeden ze swoich ostatnich spektakli - "Sprawę Dantona") już pracuje nad adaptacją "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta, przygotowywaną specjalnie na łódzki festiwal. Razem z Janem Klatą nad przedsięwzięciem pracuje dwójka dramaturgów - polski i niemiecki. Międzynarodowa ma być również obsada przedstawienia. Premiera widowiska odbędzie się prawdopodobnie w hali Toya Studios przy ul. Łąkowej. Spektakl będzie wspólną produkcją Teatru Hebbel am Ufer z Berlina i Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pod koniec roku zobaczą go widzowie niemieccy, a później widowisko ma wejść do repertuaru wrocławskiego teatru. - Na razie nic nam nie wiadomo, czy pokazaniem przedstawienia po festiwalu jest też zainteresowany jakiś łódzki teatr - dodaje Monika Wąsik, rzecznik prasowy Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

"Ziemia obiecana" według Klaty będzie pewnie najważniejszym wydarzeniem teatralnym festiwalu, w dziedzinie działań plastycznych takim zdarzeniem może być międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej, na której zagoszczą artyści m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Niemiec i Polski. O znaczeniu tego projektu dla sztuki współczesnej może świadczyć już sama osoba kuratora wystawy, Adama Budaka. Jest on bowiem jednym z najwybitniejszych polskich kuratorów, znalazł się w tegorocznym rankingu najbardziej wpływowych postaci polskiego świata sztuki magazynu "Obieg". Współpracował ze znanymi artystami, takimi jak: John Baldessari, Pedro Cabrita Reis, Cerith Wyn Evans, Monika Sosnowska, i był kuratorem wielu międzynarodowych wystaw. Jego ostatnie projekty to m.in.: "Protections. This Is Not An Exhibition" i "Volksgarten. Politics of Belonging". Budak był w ubiegłym roku jednym z kuratorów Manifesta - jednego z najważniejszych światowych biennale sztuki współczesnej. Wystawa na FDCK zostanie zrealizowana w scenerii miasta - przestrzeni niegaleryjnej zaadaptowanej dla jej potrzeb.

Tematem tegorocznego festiwalu jest terytorium, a towarzyszy mu pytanie: gdzie ty mieszkasz?

- Będziemy pytać o granice, dotykać niebezpiecznych tematów, podważać stereotypy narodowościowe, przyglądać się miejscom i przestrzeniom w filozoficznej, historycznej, społecznej, antropologicznej czy wreszcie urbanistycznej perspektywie. Wpisując w projekt badania nad fenomenem miejskości, chcemy przyjrzeć się Łodzi i zastanowić nad tym, w jaki sposób historia i pamięć wpływają na indywidualność miasta: jego wymiar społeczny, architekturę, umiejętność radzenia sobie z wszechobecną globalizacją - podkreślają organizatorzy imprezy.

Pytanie, jakie sobie postawili organizatorzy ósmej już edycji festiwalu, jest niezwykle pojemne. Odpowiedzi mogą być bardzo ciekawe. Wkrótce przekonamy się, jak bardzo będą one ważne dla samych łodzian.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji