Artykuły

Gdańsk-Warszawa. Rusza kampania ESK 2016 w przestrzeni miejskiej

Dziewiętnastu artystów, jedno hasło. Rusza pierwsza odsłona projektu "Wolność Kultury, Kultura Wolności".

Od 1 sierpnia w Warszawie i w Trójmieście będzie można zobaczyć billboardy z hasłem "Wolność Kultury, Kultura Wolności", zaprojektowane przez twórców związanych z Gdańskiem. Z kolei w warszawskim metrze, na infoscreenach, wyświetlane będą animacje wykorzystujące hasło gdańskiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekty graficzne i filmy pojawią się także w internecie, dostępna będzie również seria pocztówek z projektami billboardów.

W czasie sierpniowej kampanii w przestrzeni miejskiej będzie prezentowanych sześć różnych projektów, których autorami są: Rafał Roskowiński, Iwona Zając, Mariusz Waras, Adam Witkowski, Iwona Zając oraz Grupa Krecha (Maciej Chodziński, Maciej Salamon, Michał Sosiński, Marcin Sosiński) i twórcy komiksów (Marek Lachowicz, Igor Wolski, Jakub Babczyński, Unka Odya). Pozostałe projekty przygotowali Małgorzata Gliwińska, Jerzy Maliszewski, Ania Witkowska, Sławomir Witkowski oraz Zumba Stein (Joanna Grochocka, Natalia Osuch). Autorem animacji jest Maciej Szupica we współpracy z Maciejem Chodzińskim i Maciejem Salamonem z Grupy Krecha.

Jest to pierwsza odsłona projektu Biura Gdańsk 2016. Idea projektu to zapraszanie twórców związanych z Gdańskiem do artystycznej interpretacji hasła, pod którym Gdańsk ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Aleksandra Szymańska i Romuald Pokojski z Biura ESK 2016 o projekcie:

Aleksandra Szymańska: Chcieliśmy przełamać konwencję promocji miast. Wykorzystujemy standardowe nośniki reklamowe do promocji prac artystycznych. Mówimy o staraniach Gdańska i metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez podkreślanie potencjału tego miejsca, przez wskazywanie "Kim" jest Gdańsk i metropolia. A to mieszkańcy, tutejsi twórcy i indywidualności. Nie można promować starań i ducha miasta hasłem, jeśli nie podpisują się pod nim Ci, którzy tu żyją i tworzą. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu Artystów i powstały prace "Wolność Kultury, Kultura Wolności."

Romuald Pokojski: "Wolność Kultury. Kultura Wolności" to nie tylko hasło. To wskazanie obszarów, w których się poruszamy przygotowując naszą aplikację konkursową. "Wolność Kultury" dotyczy wszystkich działań twórczych. Prawo do wolnej wypowiedzi każdego artysty. To, jaką kulturę tworzymy, kiedy jesteśmy wolni, to obszar "Kultury Wolności". Zaprosiliśmy uznanych twórców związanych z Gdańskiem do swobodnej, artystycznej wypowiedzi w tych obszarach. Zarówno kontestacja jak i apoteoza symbolicznego wymiaru wolności są równie istotne dla tego działania."

Formuła projektu "Wolność Kultury, Kultura Wolności" jest otwarta. W kolejnych odsłonach, planowanych jesienią 2009 roku i w roku 2010, pojawią się nowe miejsca i nowe działania artystyczne. Prace artystów będą także wykorzystywane podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się w Trójmieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji