Artykuły

Gdynia. Mistrzowie i debiutanci na FPFF

Ekranizacja trójmiejskiego komiksu pt. Kinematograf w reżyserii zdobywcy Oskara Tomka Bagińskiego, dokument przyrodniczy opowiadający o pracach polskich badaczy na Helu i feta na cześć jednego z najsłynniejszych polskich reżyserów Romana Polańskiego [na zdjęciu]. To tylko nieliczne, za to rozgrzewające wyobraźnię atrakcje nadchodzącego 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W tym roku po raz ostatni już festiwal odbędzie się we wrześniu. Od 2010 roku święto polskiego filmu w Gdyni, już w maju będzie otwierało sezon festiwalowy w Polsce. Zanim jednak doczekamy się "nowego otwarcia" organizatorzy festiwalu chcą podsumować 100 lat kina polskiego.

Premiera pierwszego polskiego filmu fabularnego "Antoś pierwszy raz w Warszawie" - odbyła się 22 października 1908 roku. Z okazji tego - dodajmy: nieco spóźnionego jubileuszu - Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową przygotował wystawę pt. "100 lat polskiego filmu 1908-2008".

- Chronologicznie przedstawimy najważniejsze filmy z ostatnich 100 lat - mówi Małgorzata Rakowiec, rzecznik festiwalu. - Krótką historię polskiego filmu opowiemy za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wszystko dzięki Rafałowi Marszałkowi, wybitnemu krytykowi filmowemu i pisarzowi, który zgodził się zostać głównym konsultantem przy tworzeniu wystawy.

Spore emocje wzbudzi jak zwykle inauguracja oraz finał tegorocznego festiwalu. Otworzy go najnowsze dzieło autora m.in. "Katedry" i "Sztuki spadania" Tomasza Bagińskiego. Dla mieszkańców Trójmiasta to wydarzenie jest o tyle smakowite, że film jest przeniesieniem na ekran komiksu trójmiejskiego twórcy Mateusza Skutnika, pochodzącego z albumu "Rewolucje: Monochrom". Dwunastominutowy film powstawał przez 10 miesięcy, a pracowało nad nim 50 grafików. Obraz jest alternatywną historią powstania kinematografu i w naturalny sposób wpisuje się w obchodzone w tym roku 100-lecie polskiego kina.

Finał festiwalu to jak zwykle widowisko z udziałem najjaśniejszych gwiazd polskiego dużego ekranu. Reżyserem jego będzie Krzysztof Materna, a przewodnikiem po 100 latach filmu w Polsce - aktor Piotr Adamczyk.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie wystawa poświęcona twórczości Romana Polańskiego. "Roman Polański. Aktor. Reżyser" to na swój sposób przegląd twórczości autora takich "Noża w wodzie" i "Dziecka Rosemary". Wystawa czynna będzie od 14 do 28 września w Muzeum Miasta Gdyni.

- W ramach imprez towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowany zostanie też debiutancki film dokumentalny Marcina Bortkiewicza pt. "Nauczanie początkowe" - opowiada Małgorzata Rakowiec. - To dokument, choć niemal fabuła, ukazujący kulisy pasjonującej pracy naukowców ze Stacji Morskiej na Helu, którzy przywracają polskiemu wybrzeżu dzikie foki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji