Artykuły

Gdynia. Nowy sezon Sceny Letniej w Orłowie

3 lipca zainauguruje swoją działalność ulubiona scena wakacyjna mieszkańców Trójmiasta. Na widzów Sceny Letniej czeka w tym roku kilka niespodzianek.

XIV sezon letni rozpocznie się od premiery "Procesu" Franza Kafki w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Właśnie ten reżyser inaugurował swoim przedstawieniem pierwszy sezon Sceny Letniej w 1996 roku. Dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni i gospodarz sceny przy gdyńskim molo, Ingmar Villqist, szykuje więc symboliczną inaugurację nowego rozdziału w historii letniej sceny. Czym różnić się będzie ten sezon od wcześniejszych?

- Nie będzie "miesięcy tematycznych", czyli cyklu poświęconego kulturze, sztuce i obyczajom krajów europejskich - mówi Marzena Szymik, rzecznik prasowy Teatru Miejskiego. Za to pojawią się spektakle znane ze sceny dramatycznej gdyńskiego teatru. - Na zasadzie urozmaicenia do repertuaru Sceny Letniej włączyliśmy "Dzień świra" i "Związek otwarty" - dodaje Iwona Walkusz z biura promocji Teatru Miejskiego. - Dzięki temu nie będziemy mieli problemu ze zmianą scenografii pomiędzy produkcjami przygotowanymi specjalnie na scenę w Orłowie.

Kolejnym novum będą ceny biletów na najnowszy spektakl. - Za bilety na "Proces" zapłacimy faktycznie więcej [50 zł - normalny, 40 zł - ulgowy, 35 zł - grupowy - przyp. red.] - przyznaje Iwona Walkusz. - Chcemy w ten sposób rozgraniczyć nową produkcję i starsze spektakle. W repertuarze znajduje się również jeden spektakl gościnny - "Bloczek" Teatru Scena Prezentacje z Warszawy.

Wszystkie spektakle rozpoczynać się będą o godzinie 20:00. - To godzina "bezpieczna" z uwagi na zachód słońca. Rozpoczynające się w dzień przedstawienia będziemy kończyć przy sztucznym świetle. Refleksy zachodzącego słońca nadadzą naszym spektaklom bajkową scenerię - zapewnia Marzena Szymik.

Oprócz "Procesu" Kafki, w którym główną rolę Józefa K. zagra Stefan Iżyłowski obchodzący właśnie 50-lecie pracy artystycznej, z realizacji przygotowywanych specjalnie na Scenę Letnią zobaczymy tylko musical "Zorba" Johna Kandera, w reżyserii Jana Szurmieja. Nie zobaczymy natomiast obu przedstawień wyreżyserowanych przez Jacka Bunscha - "Don Kichota" i "Casanovy".

Wzorem lat poprzednich, oprócz przedstawień teatralnych Teatr Miejski angażuje się w akcje promocyjne organizowane bezpłatnie dla dzieci na Scenie Letniej ("Od Kopciuszka do Pinokia - gra w teatr") oraz w orłowskiej Galerii Debiut ("Teatralne abecadło dla najmłodszych", "Dawno, dawno temu..." czyli dzieci opowiadają historie, "Czytanie dzieciom - męska rzecz", warsztat "Żywe obrazy"). W tym roku wprowadzono również odbywające się na Scenie Letniej warsztaty do prezentowanych spektakli. Aby wziąć w nich udział wystarczy kupić bilet na dane przedstawienie.

Repertuar Sceny Letniej zawiera także ciekawą propozycję dla melomanów. Na scenie przy molo wystąpi Hanna Banaszek oraz Zespół Orfeusz, a w Galerii Debiut odbędą się współorganizowane z Polską Filharmonią Bałtycką koncerty muzyki klasycznej.

Program XIV sezonu Sceny Letniej dopełniają wystawy plakatów - Franciszka Starowieyskiego oraz Tomasza Bogusławskiego i dwa festyny - Festiwal Ciast (18-19 lipca) i Jarmark Teatralny (24-26 lipca). Za miejsce ekspozycji posłuży promenada nadbrzeżna przy orłowskim molo. - Na Festiwalu Ciast piekarnie, ciastkarnie i koła gospodyń wiejskich prezentować będą swoje wyroby. Będzie można je degustować, co z pewnością cieszy dyrektora Villqista, który bardzo lubi ciastka - mówi Iwona Walkusz. - Natomiast Jarmark Teatralny będzie prawdziwym jarmarkiem różności. Dostaniemy tam wszystko, czego zapragniemy.

Na zdjęciu: "Zorba", Scena Letnia, Gdynia 2006 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji