Artykuły

Warszawa. IPN inauguruje Rok Kultury Niezależnej

Katarzyna Groniec, Maciej Maleńczuk, Krystyna Prońko, Jan Pietrzak, zespół Habakuk, Robert Więckiewicz, Elżbieta Wojnowska, Adam Nowak i Stanisława Celińska wystąpią w niedzielę w stołecznej Hali Reduta na koncercie "Droga do wolności", który zainauguruje Rok Kultury Niezależnej, projekt edukacyjny IPN.

Rok Kultury Niezależnej to projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej realizowany m.in. we współpracy z Narodowym Centrum Kultury pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest przypomnienie młodzieży roli ludzi kultury, których działalność przyczyniła się do odzyskania niezależności w 1989 roku.

- Naszym założeniem jest stworzenie wielkiego widowiska, do udziału w którym zaprosiliśmy najznakomitszych polskich aktorów, piosenkarzy oraz kompozytorów kilku generacji, tych którzy byli świadkami tamtych czasów i młodych, mając nadzieję, że uda nam się pokazać międzypokoleniową ciągłość idei solidarności" - opowiadał PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Podczas koncertu artyści przypomną znane piosenki z czasów opozycji i jej walki z komunistycznym reżimem oraz z okresu stanu wojennego. Działaniom scenicznym towarzyszyć będą projekcje zdjęć i archiwalnych materiałów filmowych.

- W 20. rocznicę upadku systemu komunistycznego IPN pragnie przybliżyć, zwłaszcza młodszym odbiorcom, twórców kultury niezależnej i ich dzieła. Przede wszystkim chcemy jednak przypomnieć atmosferę tamtych lat, gdy można było poczuć się wolnym w zniewolonym kraju - dodał rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji