Artykuły

Waszyngton. Wieczór pamięci Modrzejewskiej

Z okazji przypadającej w kwietniu setnej rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie odbył się wieczór poświęcony pamięci wielkiej polskiej aktorki, która wyemigrowała do USA.

W piątek wybitny polski teatrolog i szekspirolog, profesor Andrzej Żurowski, wygłosił na wydziale języków słowiańskich w Georgetown wykład o Modrzejewskiej, ilustrowany zdjęciami z epoki. W lecie ukaże się w księgarniach w Polsce książka prof. Żurowskiego o słynnej aktorce.

Wykład poprzedziła inscenizacja fragmentów monodramu o tej gwieździe teatru, autorstwa Kazimierza Brauna "Madame Helena - Emigre Queen" (Madame Helena, królowa na emigracji), w wykonaniu pary polsko-amerykańskich aktorów: Hanny Bondarewskiej i Christophera Mrozowskiego.

Inscenizacja zainaugurowała sezon nowo powstałego teatru Ambasador, założonego przez Bondarewską w Centrum Międzykulturowym Uniwersytetu Georgetown.

Pochodząca z Krakowa Helena Modrzejewska (1840-1909) wyemigrowała do USA w 1876 r., będąc już gwiazdą teatru polskiego. Zamieszkała w Kalifornii, gdzie na początku wraz przyjaciółmi, m.in. Henrykiem Sienkiewiczem, prowadziła farmę. Podbiła sceny w USA i Wielkiej Brytanii, występując pod nazwiskiem Modjeska.

Uznano ją za jedną z największych aktorek w historii teatru i jedną z najznakomitszych odtwórczyń ról tragicznych w sztukach Williama Szekspira. Zmarła 9 kwietnia 1909 r. w Newport Beach w Kalifornii. Pogrzeb odbył się w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji