Waszyngton. Wieczór pamięci Modrzejewskiej
Z okazji przypadającej w kwietniu setnej rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie odbył się wieczór poświęcony pamięci wielkiej polskiej aktorki, która wyemigrowała do USA.
W piątek wybitny polski teatrolog i szekspirolog, profesor Andrzej Żurowski, wygłosił na wydziale języków słowiańskich w Georgetown wykład o Modrzejewskiej, ilustrowany zdjęciami z epoki. W lecie ukaże się w księgarniach w Polsce książka prof. Żurowskiego o słynnej aktorce.
Wykład poprzedziła inscenizacja fragmentów monodramu o tej gwieździe teatru, autorstwa Kazimierza Brauna "Madame Helena - Emigre Queen" (Madame Helena, królowa na emigracji), w wykonaniu pary polsko-amerykańskich aktorów: Hanny Bondarewskiej i Christophera Mrozowskiego.
Inscenizacja zainaugurowała sezon nowo powstałego teatru Ambasador, założonego przez Bondarewską w Centrum Międzykulturowym Uniwersytetu Georgetown.
Pochodząca z Krakowa Helena Modrzejewska (1840-1909) wyemigrowała do USA w 1876 r., będąc już gwiazdą teatru polskiego. Zamieszkała w Kalifornii, gdzie na początku wraz przyjaciółmi, m.in. Henrykiem Sienkiewiczem, prowadziła farmę. Podbiła sceny w USA i Wielkiej Brytanii, występując pod nazwiskiem Modjeska.
Uznano ją za jedną z największych aktorek w historii teatru i jedną z najznakomitszych odtwórczyń ról tragicznych w sztukach Williama Szekspira. Zmarła 9 kwietnia 1909 r. w Newport Beach w Kalifornii. Pogrzeb odbył się w Krakowie.