Artykuły

Nowy Jork. Uroczystości w stulecie śmierci Heleny Modrzejewskiej

W dniach od 5 do 8 kwietnia w Nowym Jorku odbędą się uroczystości upamiętniające stulecie śmierci Heleny Modrzejewskiej zorganizowane przez Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku.

Program uroczystości:

5 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się msza w intencji Heleny Modrzejewskiej w Kościele Św. Stanisława na Manhattanie. Po mszy, o godz. 13:15, Instytut Kultury Polskiej zaprasza na odsłonięcie tablicy upamiętniającej Helenę Modrzejewską w stulecie jej śmierci. Tablicę, którą zaprojektowała Kaja Giers, a ofiarował biograf aktorki, profesor Andrzej Żurowski, odsłonią Krzysztof W. Kasprzyk, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku i Monika Fabijańska, Dyrektor Instytutu Kutury Polskiej. W 1886 r. w tym właśnie kościele odbył się ślub syna aktorki - Ralpha Modjeskiego, wybitnego amerykańskiego inżyniera i konstruktora mostów, a 23 lata później, podczas mszy żałobnej, Amerykanie oddali jej w tym kościele ostatnie honory zanim jej szczątki doczesne powróciły do Krakowa. .

8 kwietnia, dokładnie w setną rocznicę śmierci Modrzejewskiej Instytut Kultury Polskiej oraz Martin E. Segal Theatre Center w Centrum Studiów Doktoranckich City University of New York zapraszają na dyskusję o pracy i niezwykłym życiu aktorki. W dyskusji moderowanej przez prof. Daniela Geroulda, dyrektora Centrum, wezmą udział dwaj biografowie aktorki: prof. Andrzej Żurowski i prof. Beth Holmgren. Dyskutować będą o Modrzejewskiej z dwóch różnych perspektyw - teatralno-historycznej i feministycznej. Dyskusji towarzyszyć będzie pokaz fragmentu filmu dokumentalnego o aktorce, którego premiera odbędzie się wiosną.

Martin E. Segal Theatre Center, CUNY Graduate Center, 365 Fifth Avenue (przy 34th Street), Manhattan, Nowy Jork

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji