Artykuły

Łódź. Andrzej Dobber zaśpiewa w filharmonii

Dzisiaj, po dziewięciu latach przerwy, wybitny baryton Andrzej Dobber [na zdjęciu]znów zaśpiewa w Łodzi.

- Czy pamiętam koncert z Andrea Bocellim? Śpiewałem na tarasie opery, pod którym zgromadziły się tysiące ludzi. Oczywiście nie z mojego powodu, ale czegoś takiego się nie zapomina - wspominał śpiewak. Pochodzi z Więcborka. Przeszło 23 lata temu ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Początkiem jego prawdziwej kariery stało się zdobycie Grand Prix na prestiżowym konkursie ARD w Monachium w 1990 r.

Dziś Dobber zaliczany jest do światowej pierwszej ligi barytonów specjalizujących się w muzyce włoskiej. Ma w repertuarze wszystkie partie barytonowe światowej klasyki, a kalendarz wypełniony do 2013 r. Gorąco oklaskiwano go w najważniejszych teatrach operowych świata: La Scali, gdzie zaśpiewał w ramach obchodów roku Giuseppe Verdiego (2001r.) pod batutą Riccarda Mutiego w "Rigoletcie" i "Trubadurze", Covent Garden i The Metropolitan Opera New York.

Program dzisiejszego koncertu w Filharmonii Łódzkiej zdominowały arie z dzieł Verdiego. Dobber opowiadał o przyczynach poświęcenia się muzyce włoskiej: - Sam chciałem się tak zaszufladkować. A odniesienie sukcesu w tym repertuarze to na świecie wielkie wyróżnienie. Jak pasowanie na rycerza. W wielu krajach śpiewałem tytułowe albo główne barytonowe role w operach Verdiego czy Pucciniego. O to trzeba było zabiegać i udowadniać, że się nie ma garbu, ponieważ pochodzi się z Polski. Do włoskich produkcji brani są przede wszystkim oczywiście Włosi, w dalszej kolejności Rosjanie albo Rumuni, Bułgarzy. Ale nie Polacy.

Andrzej Dobber zaśpiewa w Łodzi także m.in. arię Miecznika ze "Strasznego Dworu" Moniuszki. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Łódzkimi filharmonikami pokieruje Enrico Delamboye. Bilety kosztują od 60 do 200 zł; wejściówki - 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji