Artykuły

"Apetyt na czereśnie"

Premiera "Apetytu na czereśnie" Agnieszki Osieckiej - autorki wielu popularnych piosenek, tomików poezji i sztuk teatralnych - odbyła się w minioną sobotę na Małej Scenie Teatru Nowego. Jest to dramatyczno-piosenkowa opowieść o miłości, o codziennych, zwykłych sprawach.

Bohaterami są ONA i ON. Byli kiedyś małżeństwem, mieszkali w prowincjonalnym miasteczku, dokąd wyjechali po studiach. Wiedli tam życie, według NIEJ, za szare i za spokojne, z którego chciałaby się wyrwać w wielki świat, ale ON nie ma na to ochoty. Wtedy zjawia się "ten trzeci", który zdaje się spełniać wszystkie warunki ideału i sprawę przesądza. Rozstanie i rozwód - jak to w życiu. Jadąc ze sprawy rozwodowej, spotykają się w pociągu, a ponieważ dręczy ich pytanie, dlaczego tak to się musiało skończyć - postanawiają jeszcze raz prześledzić i odegrać przed sobą własne życie.

Na scenie mamy zatem przedział wagonu kolejowego, migające za oknem światła, stukot kół i... obrazki z życia tych dwojga. W niekonwencjonalnej (brawo dla Marcina Stajewskiego), ale przecież ciągle tej samej scenerii, snuje się opowieść...

Każdy z widzów w codzienności tych dwojga znajduje źdźbło prawy o sobie i ceńmy za to autorkę, która, nawiasem mówiąc, łódzką premierę zaszczyciła osobiście. Było miło, gdy sobie tak nawzajem - autorka, aktorzy i my - dziękowaliśmy.

Aż dziw, że Łódź tak późno nabrała apetytu na widowisko Osieckiej. Piosenki zdążyły się i już stać nawet przebojami i słychać było jak co muzykalniejsi i impulsywniejsi widzowie mruczą sobie je pod nosem wtórując aktorom. Szczególnym powodzeniem cieszyły się: "A jednak do pary", "Nie musimy być na ty", "Wróżby sierpniowe", "Mysz na małe". Zofia Grąziewicz i Ryszard Dembiński nie mieli zatem łatwego zadania: żeby mówić, śpiewać przeboje i tańczyć, być raz Zochą, raz Moniką, raz Tomaszem, raz Zdzichem - trzeba dysponować i zasobnym warsztatem aktorskim i kondycją fizyczną nie byle jaką. Czyż więc można się dziwić, że R. Dembiński, leżąc na brzuchu na twardej ławie wagonu i śpiewając (!) nieco się zasapał? Za to bardzo zabawny był w scenie pt.: plażowy flirt Zochy z panem Zdzichem k.o.

Ciągłe przechodzenie obrazu w obraz, akcji w akcję, wymaga nadto zróżnicowanego gestu i mimiki, ruchu i intonacji, zróżnicowanych reakcji psychicznych i kontrreakcji partnera. Aktorska para radzi sobie z tym wcale nieźle i przedstawienie Romualda Szejda płynie śpiewająco raz lirycznie, raz skocznie, raz z łezką, raz z uśmiechem, sentymentalnie i zabawnie - jak to u Osieckiej, bez pretensjonalności i mizdrzenia się.

Muzykę skomponowali: Adam Sławiński i Maciej Małecki. Ale nie tylko: w łódzkie przedstawienie wmontowano jeszcze ballady Bułata Okudżawy, twórczości Osieckiej niezwykle bliskie: to samo poszukiwanie szczęścia i jego osobliwy obraz:

"Ech, Panie, Panowie,

ech, Panie, Panowie,

Czemu ciepła nie ma w nas -

Co było to było

Co było to było

Nie wróci drugi raz..."

...bisują na zakończenie aktorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji