Artykuły

Opole. O Grotowskim od wiosny

Spektakle, wykłady i wystawa - od wiosny do jesieni Teatr Kochanowskiego i Uniwersytet Opolski będą przypominały o rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego.

Po tym, jak okazało się, że opolski urząd miasta o obchodach Roku Grotowskiego (ogłoszonego przez UNESCO) zwyczajnie zapomniał, pamięć o tym wybitnym reżyserze uhonorować postanowili naukowcy, krytycy, teatrolodzy, aktorzy Teatru Kochanowskiego i współpracownicy Grotowskiego z różnych etapów jego twórczości.

Wszystko rozpocznie się pod koniec kwietnia wystawą poświęconą Grotowskiemu, a zakończy spotkaniem w Masce, gdzie kiedyś była siedziba prowadzonego przezeń teatru. Ma się ono odbyć 8 października, czyli dokładnie w rocznicę pierwszej opolskiej premiery Teatru 13 Rzędów. Prowadzić je będzie dr Agnieszka Wójtowicz z UO, badaczka życia i twórczości Grotowskiego.

Ale nie będzie to jedyna okazja do pogłębienia swojej wiedzy o reżyserze, bo w ramach projektu "Gra z pamięcią. Grotowski - inspiracje (Opole 1959-1964)" znalazł się też panel dyskusyjny z udziałem m.in. wykładowców z Wrocławia i Poznania, spotkania ze współtwórcami Teatru 13 Rzędów czy projekcja filmu dokumentalnego o Grotowskim.

Artystyczną kulminacją obchodów Roku Grotowskiego będzie jednak projekt "Kordian, Faust i Hamlet - opolskie inspiracje". Zaproszeni do niego zostali przedstawiciele różnych dziedzin sztuki - choreograf, performer i reżyser, a inspirację dla nich mają stanowić teksty, które Grotowski zrealizował w Teatrze 13 Rzędów.

Na tej bazie stworzą zarówno w gmachu teatru, jak i w przestrzeni miejskiej szereg działań artystycznych, które mają się stać rodzajem twórczego dialogu z widzem.

- Jednym z podstawowych założeń Grotowskiego było to, żeby nie sprowadzać widza do roli biernego obserwatora, że podział ról na odgrywających role i oglądających nie musi być prawdą. To była myśl, o której pamiętaliśmy, tworząc ten projekt - mówi Katarzyna Dudek z Teatru Kochanowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji