Artykuły

Nowy Jork. Zainaugurowano Rok Grotowskiego

Projekcją filmu o Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego i dyskusją na Uniwersytecie Nowojorskim zainaugurowano cykl imprez pod hasłem "Podążając ścieżkami mistrza. Rok Grotowskiego w Nowym Jorku".

Wielką prezentację dorobku i idei Jerzego Grotowskiego, światowej sławy reżysera, reformatora teatru i pedagoga, zorganizował Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz wydział sztuk performatywnych Tisch School of the Arts przy New York University. 14 stycznia minęła 10. rocznica śmierci artysty.

Rok Grotowskiego otworzyła w piątek wieczorem projekcja filmu Krzysztofa Domagalika z 1978 r. "Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki" i dyskusja, którą prowadził kurator projektu - prof. Richard Schechner.

Schechner - teatrolog, reżyser, założyciel wydziału sztuk performatywnych w Tisch School of the Arts, redaktor naczelny "The Drama Review", uważany za najwybitniejszego znawcę twórczości Grotowskiego w USA i jej najaktywniejszego propagatora - podczas uroczystego otwarcia imprezy otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego wręczyła mu ją Monika Fabijanska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

W dyskusji w Cantor Film Center na Uniwersytecie Nowojorskim uczestniczył m.in. Ludwik Flaszen, współzałożyciel i kierownik literacki Teatru Trzynastu Rzędów (późniejszego Teatru Laboratorium), oraz dyrektorzy założonego w 1990 roku Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: Jarosław Fret i Grzegorz Ziółkowski.

Podczas panelu mówiono m.in. o tym, jak doszło do powstania Teatru Laboratorium, o teatrze polskim w czasach żelaznej kurtyny oraz o obecnej pracy Instytutu.

Od 6 lutego do 20 marca w New York University prezentowana będzie pierwsza część wystawy "Grotowski w Polsce - fotografie Andrzeja Paluchiewicza". Autor zdjęć przez dziesięć lat był aktorem i fotografem Teatru Laboratorium.

"Podążając ścieżkami Mistrza" to pierwsza w USA tak duża prezentacja twórczości Grotowskiego. Do 13 lipca nowojorczycy będą mogli wziąć udział w ponad dwudziestu wydarzeniach ukazujących wszystkie fazy jego drogi artystycznej. Panele, wykłady, warsztaty, pokazy filmów odbędą się w wielu prestiżowych miejscach, jak słynny La MaMa Experimental Theatre Club czy Lincoln Center Festival. Goście zaproszeni do udziału w tych imprezach to najważniejsi praktycy i teoretycy teatru kontynuujący myśl Grotowskiego, jego współpracownicy z wczesnych lat, aktorzy teatru Laboratorium, specjaliści w dziedzinie sztuki performance'u z całego świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji