Artykuły

Nowy Jork. Inauguracja Roku Grotowskiego

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Wydział Studiów Performatywnych Tisch School of the Arts, New York University zapraszają 6 lutego na inaugurację cyklu imprez "Podążając ścieżkami Mistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku".

"Podążając ścieżkami Mistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku" to pierwsza tak duża w USA prezentacja dorobku i rewolucyjnych idei Jerzego Grotowskiego, światowej sławy reżysera, reformatora teatru, wielkiego pedagoga i dla wielu duchowego przewodnika.

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Wydział Studiów Performatywnych w Tisch School of the Arts, New York University (NYU) zaprezentują wszystkie fazy jego artystycznej kariery w serii paneli, wykładów, warsztatów i filmów.

W 2009 roku mija 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i 50. - objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego, a także ćwierćwiecze od samorozwiązania Teatru Laboratorium. W listopadzie 2007 roku Konferencja Generalna UNESCO wpisała pięćdziesiątą rocznicę utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2008-2009.

Instytut pozyskał wielu prestiżowych partnerów dla programu nowojorskiego, który trwać będzie od 6 lutego do 13 lipca: Tisch School of the Arts, NYU; Performance Studies Studio, NYU; Centrum Studiów Doktoranckich Martin E. Segal Theatre Center, City University of New York (CUNY); John Jay College of Criminal Justice, CUNY; Judson Memorial Church, teatr La MaMa E.T.C., Film Society of Lincoln Center i Lincoln Center Festival.

Goście zaproszeni do udziału w programie należą do najważniejszych praktyków i teoretyków teatru kontynuujących myśl Grotowskiego. Znajdą się wśród nich jego współpracownicy z wczesnych lat, aktorzy teatru Laboratorium oraz specjaliści w dziedzinach teatru i sztuk performatywnych z całego świata. Podzielą się doświadczeniem pracy z tym wielkim reformatorem teatru i omówią te aspekty jego działalności, które wciąż nie zostały dokładnie zbadane lub które są błędnie interpretowane.

Z okazji Roku, w zewnętrznych oknach jednego z najbardziej okazałych budynków New York University, Kimmel Center stojącego przy Washington Square prezentować będziemy wystawę "Grotowski w Polsce - fotografie Andrzeja Paluchiewicza" (6 lutego - 20 marca). Autor zdjęć pracował z Grotowskim w latach 1966-76. Był nie tylko aktorem Teatru Laboratorium, ale i fotografem grupy. Jest autorem najbardziej znanych zdjęć portretujących Grotowskiego i jego współpracowników w Polsce. Druga część wystawy pokazywana będzie w Sali Riese Common Room na parterze Tisch School of the Arts NYU.

Podczas uroczystego otwarcia Roku Grotowskiego w Nowym Jorku i wystawy "Grotowski w Polsce" w Riese Common Room w Tisch School of the Arts, 6 lutego o godz. 18.00, prof. Richardowi Schechnerowi nadana zostanie odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznana mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu jego zasług dla promocji polskiego teatru w Stanach Zjednoczonych. W imieniu Ministra Bogdana Zdrojewskiego nagrodę wręczy Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Oficjalne otwarcie Roku Grotowskiego w Nowym Jorku dla publiczności odbędzie się 6 lutego o godz. 19.30 w Cantor Film Center na NYU (36 East 8th Street, New York City). W panelu zatytułowanym Od Teatru Trzynastu Rzędów (1959) do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (2009) wezmą udział Ludwik Flaszen, współzałożyciel i kierownik literacki Teatru Trzynastu Rzędów (później Laboratorium) oraz dyrektorzy wrocławskiego Instytutu, Jarosław Fret i Grzegorz Ziółkowski. Dyskusję poprowadzi kurator Roku Grotowskiego, prof. Richard Schechner.

Dokładny program wydarzeń lutowych oraz zapowiedzi programu na marzec-lipiec poniżej. Pełny program na stronie www.PolishCulture-NYC.org

Organizatorami "Podążając ścieżkami Mistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku" są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz wydział sztuk performatywnych Tisch School of the Arts na New York University. Kuratorem projektu jest Prof. Richard Schechner, współkuratorem Dominika Bennacer, doktorantka na NYU, a projekt koordynuje Agata Grenda, wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji