Artykuły

Łódź. Trwa walka o tytuł stolicy kultury

W 2008 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzięło się za koordynowanie projektu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Tytuł ten w wyznaczonym roku otrzyma jedno polskie i jedno hiszpańskie miasto. Pośród takich miast, jak Toruń, Poznań, Gdańsk, Lublin, Szczecin i Warszawa, o ten przywilej walczy także Łódź.

W ubiegłym roku ministerstwo zdążyło zrobić 36-stronicowy poradnik dla miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz podstronę informacyjną, na którą można trafić ze strony ministerstwa. Podczas gdy Toruń, jako pierwsze miasto w Polsce, mówił o tym, że zamierza wystartować w kulturalnym wyścigu już w 2006 roku, Łódź zaś w 2007.

Rok 2009 ma być kluczowy dla miast kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W pierwszym kwartale ministerstwo zamierza zorganizować szkolenie dla miast pretendujących do tytułu ESK 2016 z udziałem ekspertów europejskich, którego celem będzie doradzenie właściwego opracowania aplikacji i oferty kulturalnej przygotowywanej przez miasta.

Łódź tego typu doradztwo w pewnej mierze zapewniła sobie sama - ściągając na konferencję przedstawicieli miast, które tę zaszczytną funkcję już sprawowały, choćby Rolanda Dofinga, ambasadora Luksemburga, który Europejską Stolicą Kultury był już dwukrotnie. Nasze miasto prezentowało się już także w Brukseli, zbierając całkiem niezłe opinie. Konsultacji jednak nigdy nie jest za dużo, zwłaszcza jeśli konsultanci będą znaczący.

W czwartym kwartale 2009 roku ministerstwo ogłosi pierwszy etap konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To będzie wystrzał oficjalnie rozpoczynający wyścig. Przepisy unijne, które są podstawą konkursu, wymagają, aby ogłoszono go na sześć lat przed rozpoczęciem obchodów.

Zgodnie z regulaminem konkursu, miasta będą miały 10 miesięcy na składanie wniosków. Zgłoszenia mają przedstawiać zarys programu, który ośrodek zamierza realizować. Wnioski zostaną przedstawione Komisji Europejskiej.

Pod koniec 2010 roku, pięć lat przed magiczną datą, ministerstwo zwoła posiedzenie komisji selekcyjnej. W jej skład wejdzie 13 członków - siedmiu mianowanych przez instytucje europejskie oraz sześciu wyznaczonych przez państwo. Komisja stworzy tzw. krótką listę, czyli wyłoni miasta przechodzące do drugiego etapu konkursu.

Wybrane miasta będą miały 9 miesięcy na przygotowanie wniosków. Decydujące posiedzenie komisji odbędzie się w trzecim kwartale 2011 roku. Wówczas wyłonione zostanie jedno miasto. Opinię na temat kandydatury wyda Parlament Europejski i Komisja Europejska. Decyzję o przyznaniu tytułu ESK 2016 podejmie Rada Ministrów UE.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji