Artykuły

Gdańsk. Laureatki konkursu "rezydencja/premiera2009"

Znamy już wyniki zorganizowanego przez Klub Żak konkursu "rezydencja/premiera2009" na projekt spektaklu tanecznego. W gronie laureatów znalazły się dwie tancerki z Gdańska: Urszula Zerek i Larysa Grabińska.

Celem ogłoszonego we wrześniu tego roku konkursu jest prezentacja i promocja tancerzy i teatrów tańca z całej Polski. - Kierowaliśmy się chęcią wyłonienia nowych twarzy i świeżych zjawisk w środowisku tanecznym - mówi Agata Brzóska, jedna z członkiń komisji konkursowej. - Kryterium doświadczenia i stażu scenicznego miało zdecydowanie drugorzędne znaczenie.

Do eliminacji zgłoszono 16 projektów, z czego połowę stanowiły przedsięwzięcia trójmiejskie. Ocenie podlegały wyłącznie same projekty spektakli. Na podstawie opisu przedstawienia i ich kosztorysu komisja wyłoniła te, które wydawały się najbardziej interesujące. Wśród pięciu wyróżnionych projektów znalazły się dwa autorstwa tancerek związanych z trójmiejską sceną. Jury zdecydowało się przyznać 10 tys. zł Larysie Grabińskiej na spektakl "Nie deptać trawnika" w kategorii grupa - teatr - 6 osób. Jest to inspirowana ideą ruchu hipisowskiego opowieść o współczesnych młodych ludziach wciśniętych w mechanizmy funkcjonowania społecznego. Autorka ostatnio współtworzyła z Marią Miotk spektakl "Panna młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak...".

3 tys. zł przyznano Urszuli Zerek za solowy projekt "Humuli Lupuli", poruszający temat starości. Artystka współpracuje obecnie z Teatrem Wybrzeże. Można ją też zobaczyć w spektaklu "Eden" [na zdjęciu] i "Barricade of love" teatru Dada von Bzdülow.

Ten najbardziej rozpoznawalny teatr tańca również zgłosił swój projekt na konkurs, jednak został on zdyskwalifikowany. - Odrzucono nasz projekt z dość absurdalnego powodu - tłumaczy Katarzyna Chmielewska, tancerka Dady. - Mianowicie w regulaminie jest zapis o tym, że lider zespołu biorącego udział w konkursie nie może mieć ukończonych 45 lat, a Leszek Bzdyl (założyciel Dada von Bzdülow) 45. urodziny ma już za sobą. To dość frustrująca sytuacja - komentuje.

Pozostali artyści wyróżnieni w konkursie to: Magdalena Przybysz z Krakowa ("Bez Lennona"), Małgorzata Matuszewska z Warszawy ("Infantka") i Izabela Soldaty z Krakowa ("Loserthing"). Z uczestnikami wyróżnionych projektów podpisana zostanie umowa na rezydencję zakończoną pokazem premierowym oraz pokazem w ramach Międzynarodowego Festiwalu Gdańska Korporacja Tańca 2009. Artyści rezydenci, oprócz środków na realizację zgłoszonego spektaklu, otrzymają przestrzeń do prób, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca) oraz przedpremierową promocję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji