Artykuły

Warszawa. "Siedem bram Jerozolimy" w Operze Narodowej

Trwają próby do spektaklu "Siedem bram Jerozolimy", który będzie zwieńczeniem festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Weźmie w nim udział Kielecki Teatr Tańca.

W niedzielę na scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się pierwsza próba z udziałem reżysera Jarosława Minkowicza. Przypomnijmy, że wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy" 23 listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie będzie finałem obchodów urodzin Krzysztofa Pendereckiego [na zdjęciu].

Tego wieczoru kompozytor poprowadzi orkiestrę, solistów a, także trzy chóry. Do tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia reżyser Jarosław Minkowicz zaprosił choreografów Kieleckiego Teatru Tańca - Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka, a także tancerzy z kieleckiego teatru.

- Ponieważ dzieło Pendereckiego miało zostać zaprezentowane jako film muzyczny, a jest to potężny utwór symfoniczno-oratoryjny, zdecydowałem, że doskonałym uzupełnieniem byłby balet - mówi Minkowicz. - Nie znając zbyt dobrze polskiego rynku baletowego, zacząłem pytać o zespół, który zatańczyłby taniec współczesny i klasykę. Od wielu osób usłyszałem dobre rzeczy o Kieleckim Teatrze Tańca. Kilka miesięcy temu spotkaliśmy się i w efekcie współpracujemy. Mimo że w zamyśle autora nie było historii jako takiej, recytowane były jedynie psalmy, to tekst Starego Testamentu stwarzał ogromne możliwości interpretacji. Stworzyłem więc historię z początkiem i końcem, z napięciem i zwrotami akcji. Bez happy endu. Ogólnie mówiąc, jest to opowieść o budowaniu i niszczeniu świata wokół człowieka. Państwo Pańtakowie opracowali choreografię do każdej ze scen.

KULKI NA STAWACH

W związku z filmem, który ma powstać, a także wymogami spektaklu, jesienią w studiu we Frankfurcie nagrywano pierwsze taneczne sceny. Soliści Małgorzata Ziółkowska i Grzegorz Pańtak tańczyli swoje role ubrani w specjalne kostiumy z fluorescencyjnymi kulkami na stawach. Ich ruch rejestrowało w podczerwieni 46 kamer, po to, by grafik mógł stworzyć siatkę i przełożyć ich ruch na ruch dowolnej postaci. Minkowicz postanowił ożywić tysiące kamieni.

Twórcą animacji, które zostaną wykorzystane w filmie i na scenie Teatru Wielkiego, jest Tomasz Bagiński, twórca słynnej "Katedry". - Właśnie mam obejrzeć rezultat jego pracy - mówi reżyser.

ZADOWOLONY REŻYSER

W niedzielę Minkowicz spotkał się pierwszy raz na próbie z kieleckim zespołem. - Jestem bardzo zadowolony, bo wszystkie zadania zostały wypełnione - mówił po jej zakończeniu. - Zostało jeszcze kilka dni do premiery na dopracowanie szczegółów.

Na scenie Teatru Wielkiego będzie się znajdować 300 osób: muzyków, chórzystów, solistów. Balet zostanie umieszczony nad ich głowami, w panoramicznym oknie. Tam będą się rozgrywać poszczególne sceny, pokazywać animacje.

Spektakl będzie transmitować Telewizja Polska, a ponieważ wydarzenie muzyczne zapowiada się bardzo ciekawie, telewizja postanowiła pokazać go na prestiżowych targach Midem Classic. Czasu na dokończenie filmu jest jednak niewiele, targi odbywają się w styczniu. - Dlatego po spektaklu tancerze zostaną i w ciągu kilku godzin zrobimy dokrętki ich zbliżeń - mówi Minkowicz. Film będzie prezentowany na festiwalach, sezon zaczyna się w lutym, a polscy widzowie zobaczą go w czasie Wielkanocy.

Minkowicz zapowiada, że to początek współpracy z Kieleckim Teatrem Tańca, chwali zespół za profesjonalizm i zapał.

SPRAWDZILIŚMY

Kim jest Jarosław Minkowicz?

Reżyser, autor scenariuszy. Reżyserował między innymi Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot 2001 oraz Galę Finałową Polskich Filmów Fabularnych. Reżyser koncertów Josse Carrerasa i współautor wielu popularnych programów telewizyjnych. Wielokrotnie nagradzany za swoje produkcje reklamowe.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, będący kulminacją obchodów 75 rocznicy urodzin kompozytora, odbędzie się w Warszawie od 20 do 23 listopada. Zostaną na nim zaprezentowane utwory Krzysztofa Pendereckiego - od tych wcześniejszych, między innymi z lat 60., po te późniejsze, z uwzględnieniem jednego z najważniejszych utworów, jakim jest "Siedem bram Jerozolimy". Festiwal rozpocznie się trzy dni przed urodzinami Pendereckiego, w czwartek 20 listopada, koncertem w Filharmonii Narodowej z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Utwór "Siedem bram Jerozolimy" został skomponowany w 1996 roku na 3000 rocznicę powstania miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji