Artykuły

Skansen

Odświętnie przebrany Indianin udał się w odwiedziny do Eskimosa. Zasatał go przed zlodowaciałym igloo. Zagadał:

- Co słychać ?

- Przestań się wygłupiać - burknął Es­kimos - przecież wiesz, że obaj pracujemy w tym samym skansenie.

Ten (wymyślony i opowiadany przez przyjaciela) dowcip przypomniał mi się w związku z zabiegiem, jakiego dokonał Durrenmatt, aranżując "Taniec śmierci".

Durrenmatt przepędził demony, odebrał postaciom Strindberga ich tajemnice, kazał im wystawiać na pokaz swoje wnętrza. Zlaicyzowany dramat stał się sprawnie napisaną komedią, schludnym skansenem, gdzie nawet nędza musi być widowiskowa i ma­lownicza. Tolerancyjny adaptator dopuścił do głosu wszystkie barwy życia. Pod warunkiem, że będą one czarne...

Jeśli coś drażni, to chyba właśnie rzemieślnicza sprawność przeróbki. Funk­cjonalność konfekcji. Prawda, że, jest to krótka seria. Ma jednak fabryczny znak najwyższej jakości, odbierający Strindber-gowi jego niepowtarzalność. Autor ,,Wizyty starszej pani" posłużył się chwytem: po­dzielił utwór na rundy, spojrzał na mał­żeństwo Alicji i Edgara oczyma kibica bokserskiego meczu. Chwyt jest atrakcyjny i w pierwszej chwili szokujący. Kolejny gong budzi jednakże podejrzenia, iż jest w tym zabiegu coś nieuczciwego: Durrenmatt każe walczyć zawodnikom różnych wag, szansę ich nie są więc równe.

Efektowność pomysłu wykorzystał Wajda. Nawet tak nudne działanie sceniczne, jak przeglądanie albumu rodzinnych fo­tografii - dzięki wstawkom filmowym - zmienia się w próbę możliwości współ­czesnego teatru. Współczesnego - nie tylko z nazwy.

Poziom aktorski spektaklu (Łomnicki, Krafftówna, Łapicki) jest niezwykle wy­soki. Zwłaszcza Łomnicki osiąga stratosferę technicznych możliwości aktora: pod­czas jego ataków duszności widzowie są szczęśliwi, że mogli swobodnie oddychać.

"Play Strindberg" jest nowym sukcesem teatru Axera. Teatru, który żyje -wbrew opiniom pośpiesznych grabarzy, nie wi­dzących pogrzebów w kręgu swych bliższych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji