Artykuły

Warszawa. Plany nowego Teatru Praskiego

Rosyjska klasyka np. dramaty Antoniego Czechowa, ale i współczesne sztuki m.in. Piotra Wojciechowskiego, Briana Nelsona - znajdą się w repertuarze nowo powstałego Teatru Praskiego - o czym poinformowali w środę PAP twórcy teatru.

Twórcami Teatru Praskiego są profesjonalni aktorzy: Monika Gruda, Marcin Kwaśny (na zdjęciu) i Adrian Perdjon wywodzący się z Grupy Teatralnej Między Słowami. Znani już są publiczności m.in. ze spektakli Teatru Żydowskiego, Teatru Kwadrat i Teatru PWST w Krakowie, ale także z licznych ról filmowych i telewizyjnych.

Marcin Kwaśny jest m.in. tegorocznym laureatem nagrody za najlepszą rolę męską w filmie "Rezerwat" w reż. Łukasza Palkowskiego na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Golden Brig" w Odessie.

- W tworzenie Teatru Praskiego zaangażowałem się z potrzeby serca, ale i z chęci usamodzielnienia się - powiedział Kwaśny. - Chciałbym, aby Teatr Praski stał się miejscem twórczego fermentu, miejscem otwartym na wiele dziedzin sztuki: muzykę, malarstwo czy fotografię - powiedział Kwaśny.

- W teatrach państwowych mamy możliwość zetknięcia się z wybitnymi, uznanymi kolegami, a także z ambitnymi tekstami, ale tylko we własnym teatrze będziemy mieli tak duży wpływ na ostateczny kształt tego przedsięwzięcia - powiedziała Gruda.

W repertuarze Teatru Praskiego znajdą się zarówno sztuki klasyczne, jak i współczesne. W rozmowie z PAP Adrian Perdjon podkreślił, że "repertuar będzie poruszał przede wszystkim problemy aktualne, które są bliskie dzisiejszemu widzowi".

- Lubimy dobre sztuki, nie jest ważne czy pochodzą z Polski, Rosji, Bułgarii, czy z Ameryki. Zależy na tym, aby przedstawiać sprawy, które są ważne i współczesne, których nie można pominąć. Chcemy dać widzom troszkę do myślenia i troszkę do zabawy - powiedział Perdjon.

Wśród sztuk, które będą wystawione w Teatrze Praskim znajdzie się m.in. "Idiota" Fiodora Dostojewskiego, a także spektakle skierowane do uczniów szkół średnich i gimnazjów. Będą to m.in. wystawienia "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Twórcy Teatru Praskiego mają zamiar również nawiązywać do bogatej historii warszawskiej Pragi. - W teatrze znajdzie się miejsce m.in. dla spektakli muzycznych, w których nawiążemy do warszawskich kapel podwórkowych, do żydowskich ballad; chcemy pokazać prawdziwe praskie klimaty - powiedział Perdjon.

- Uważam, że Praga ma ciekawą przyszłość nie tylko ze względu na budowę tutaj, w niedalekiej perspektywie stadionu narodowego, ale ze względu na swój przedwojenny charakter, który stanowi o jej oryginalności i niepowtarzalnym klimacie - dodał Kwaśny.

Teatr Praski powołała do życia Fundacja Między Słowami w kwietniu 2008 r. Teatr będzie się mieścił na warszawskiej Pradze przy ul. Kępnej, gdzie obecnie trwają prace remontowe i adaptacyjne. Według Perdjona, "premiera w nowej siedzibie odbędzie się najprawdopodobniej na początku nowego roku".

We wrześniu zespół Teatru Praskiego będzie występował gościnnie w Klubie Projektor, w którym od 10 września do 1 października będzie można obejrzeć sztukę Antoniego Czechowa pt. "Niedźwiedź".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji