Artykuły

Pamięci primadonny

I Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej, zorganizowany przez Fundację Pomocy Artystom Polskim "Czardasz" przy współpracy Opery Krakowskiej jest hołdem dla zmarłej 20 lat temu gwiazdy krakowskiej operetki

Młodzi śpiewacy, którzy zjechali do Krakowa z całej Polski, od wczoraj [3 października] walczą o liczne nagrody pieniężne i rzeczowe. Organizatorzy konkursu - o czym zapewnia Ewa Warta-Śmietana, prezes fundacji - mają nadzieję, że impreza ta nie tylko przyczyni się do przypomnienia Iwony Borowickiej, niezwykłej gwiazdy krakowskiej sceny, ale także do odkrycia młodych utalentowanych artystów. Laureatów konkursu poznamy na koncercie, który odbędzie się 7 listopada, o godz. 18.30, w budynku operetki przy ul. Lubicz.

Uczestnicy konkursu - absolwenci średnich szkół bądź uczelni muzycznych - będą wykonywali dwa programy po 20 minut, na które złożą się m.in. arie lub pieśni z operetek, w których brała udział Iwona Borowicka. A to m.in.: Hrabina Marica, Księżniczka czardasza, Księżna cyrkówka, Noc w Wenecji, Zemsta nietoperza, Baron cygański, Wiedeńska krew, Wesoła wdówka, Cnotliwa Zuzanna.

Iwona Borowicka [na zdjęciu] była wielką osobowością polskiej sceny muzycznej. Publiczność ją uwielbiała. W Krakowie mówiono, że chodzi się nie do operetki, lecz na Borowicką. Do Krakowa przyjechała z Łodzi - skąd pochodziła - i została temu miastu na zawsze wierna. Zadebiutowała w 1954 roku jako tytułowa Marica w operetce Kalmana, fascynując publiczność nie tylko wdziękiem, temperamentem i nieprzeciętną urodą, ale i talentem zarówno aktorskim, jak i wokalnym. Przez 30 następnych lat była niekwestionowaną królową Operetki Krakowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji