Artykuły

Gdańsk. Teatralny off w Żaku

Pięć staranie wybranych widowisk polskich grup niezależnych obejrzeć można na startującej dziś w gdańskim Żaku kolejnej odsłonie przeglądu The Best OFF

Scena niezależna w naszym kraju ma się świetnie. Grup offowych - nie mylić z amatorskimi - funkcjonuje przynajmniej kilkadziesiąt. Parę z nich śmiało można nazwać gwiazdami; jak chociażby Teatr Ósmego Dnia czy Scenę Plastyczną KUL. Ich siłą jest wszystko to, co odróżnia je od scen repertuarowych: bezkompromisowość w doborze często kontrowersyjnych tematów czy konsekwentna realizacja wizji artystycznej lidera grupy. Takie widowiska prezentowane mają być w ramach żakowego przeglądu The Best OFF, reaktywowanego w zeszłym roku po paru latach przerwy.

"Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" [Teatru La M.ort - na zdjęciu] to błyskotliwy i efektowny tekst Toma Stopparda. Ten dramaturg zastosował w sztuce ciekawy chwyt: opowiada historię znaną z szekspirowskiego Hamleta z punktu widzenia dwóch tytułowych przyjaciół księcia Danii. Jednak nie wyczerpuje to sensów "Rosencrantza i Guildensterna"; jest to - ubrana w lekką formę - opowieść o strachu, uwikłaniu w czas, o umieraniu odartym z wszelkiej wzniosłości, o zadawaniu pytań i poszukiwaniu odpowiedzi.

Spektakl Teatru Cinema "Kto się śmieje z moich lęków" to opowieść o oswajaniu własnych lęków. Projekt jest rezultatem współpracy między Teatrem Cinema z Polski i grupą aktorów meksykańskich z Diplomado Teatro del Cuerpo, którzy brali udział w warsztatach podczas Międzynarodowych Spotkań Teatru Ruchu w Querétaro (Meksyk).

"Zabawy pod kocykiem" [:] sceny witkacego.wro jest próbą refleksji nad polskimi stereotypami, fobiami i roszczeniami. Historia Polski od 1939 r. do współczesności opowiedziana z perspektywy Jabłonki, Kury, Orła, Buraka i Sromotnika. "Prawy lewy na obcasie" jest zapisem historii butów Magdy Goebbels, od momentu ich powstania w fabryce w Auschwitz, aż do tragicznego końca na nogach transwestyty na wrocławskim placu Jana Pawła. Spektakl jest prowokacyjnym dialogiem z publicznością na temat odpowiedzialności, winy i kary oraz bierności, która powszechnie uważana jest za cnotę.

"Piaskownica", przygotowana przez Teatr za Lustrem, to wielokrotnie wystawiana w polskich teatrach zawodowych opowieść o nieumiejętności nawiązania bliskiego kontaktu przez ludzi, o stosunkach damsko-męskich, które opierają się na schematach zaczerpniętych z seriali telewizyjnych.

Program The Best OFF

Czwartek: Teatr La M.ort "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"

Piątek: Teatr Cinema i Diplomado Teatro del Cuerpo (Meksyk) - "Kto się śmieje z moich lęków"

Sobota: [:] scena witkacego.wro - "Zabawy pod kocykiem", "Prawy lewy na obcasie"

Niedziela: Teatr za Lustrem - "Piaskownica"

Klub Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/195). Początek spektakli o godz. 19. Bilety 15-30 zł, karnet na wszystkie spektakle 30-50 zł. Więcej informacji o spektaklach na www.klubzak.com.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji