Artykuły

TVP Kultura. Emisja "Nocy Walpurgi" Mądzika

W czwartek TVP Kultura pokaże film o ekspozycji "Noc Walpurgi - Wizja" przygotowanej przez Leszka Mądzika w Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Ekspozycja, którą Leszek Mądzik nazywa salografią, otwarta została 29 lutego i była częścią programu "Noc Walpurgi. Wizja i historia" poświęconego faustowskim inspiracjom w teatrze polskim. Salografia w Muzeum Teatru Wielkiego dostępna będzie dla publiczności do końca kwietnia (od wtorku do piątku w godz. 10-15 oraz podczas spektakli).

Przez tydzień przygotowań ekspozycji Mądzikowi towarzyszyła ekipa TVP Kultury. - Widz zostanie wciągnięty przez diaboliczne postacie do tunelu. Będą one wpychać go najpierw w obrotowe drzwi, rodzaj koła młyńskiego, wciągającego w to diaboliczne wnętrze. W tunelu po bokach otwierać się będą okienka ze scenami z sabatowej nocy, tak bardzo nasyconej biologią. W tunelu zobaczy się cmentarzysko. Cmentarzysko czego? Embrionów ludzkich, które są rezultatem tych orgii, podglądanych na bokach w okienkach... - zapowiadał wtedy artysta. Oprawa muzyczna jest dziełem Piotra Klimka, kompozytora i producenta pracującego na Uniwersytecie Szczecińskim, autora muzyki do ok. 50 przedstawień, który już współpracował z Mądzikiem przy spektaklach "Korozja" i "Droga". Program w TVP Kultura rozpocznie się o godz. 23.25.

Sam Mądzik zobaczy program, już wylatując do Peru, gdzie do 10 kwietnia poprowadzi warsztaty teatralne na Katolickim Pontyfikalnym Uniwersytecie Peru w Limie oraz otworzy wystawę fotografii "Czas. Sacrum". Obecność Mądzika w Limie - z inicjatywy tamtejszej ambasady RP - będzie częścią programu artystycznego towarzyszącego szczytowi Unii Europejskiej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Równocześnie Mądzik pracuje nad przygotowaniem spektaklu "Tygiel", który powstaje specjalnie na XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie (z muzyką Arvo Paerta).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji