Artykuły

Gdynia. "Szewcy" Witkacego w Miejskim

Jacek Bunsch, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni, po raz czwarty w swoim dorobku bierze się za bary z tekstem "Szewców" Witkiewicza. Efekt poznamy 14 marca.

Stanisław Ignacy Witkiewicz zajmuje szczególne miejsce w artystycznej biografii Jacka Bunscha. Samych tylko "Szewców", witkiewiczowską wizję chorej cywilizacji opartej na kolejnych przewrotach, reżyserował już trzykrotnie: w 1981 r. w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, rok później w Teatrze Polskim we Wrocławiu, a w 1991 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Dlaczego? - "Szewcy", najbardziej znany dramat Witkacego, mimo upływu lat nie traci na aktualności i jak kameleon dostosowuje się do zmiennych warunków politycznych i społecznych - mówi reżyser gdyńskiej inscenizacji. Jaka ona będzie? - Zaskakująca - odpowiada Bunsch. - Na potrzeby przedstawienia mocno przebudowujemy teatr. To na pewno będzie spora niespodzianka - zapowiada.

Podobnie było przed dwoma laty, kiedy Jacek Bunsch na kierowanej przez siebie scenie, z dużym powodzeniem wystawił "Wariata i zakonnicę", którym zainaugurował tzw. trzecią scenę (zarówno przestrzeń dla aktorów, jak i miejsca dla widowni znalazły się na scenie).

- Pulsujące demoniczno-dynamiczne widowisko, a w nim kilka prawd o rewolucji, człowieku i pracy. Namiętność, bunt, zamach stanu i pieśń na ustach - mówi o przygotowywanym spektaklu Sabina Czupryńska, sekretarz literacki Miejskiego. - W tym właśnie tekście jawi się Witkacy ostatnim wielkim wieszczem, który niezwykle wyraźnie widzi, dokąd zmierza ludzkość w swoim ślepym i powodowanym nieuświadomionymi pobudkami pędzie do zaspokajania najprzeróżniejszych żądz. Warsztat szewski, w którym dzieje się akcja, jest swoistym obserwatorium, z którego można przyglądać się całemu światu. Oto teatr świata, w którym rozgrywają się wciąż te same problemy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji