Artykuły

Lublin. Szekspir w oryginale przy Peowiaków

Wczoraj o godz. 15 w Sali Nowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 rozpoczęła się dziesiąta edycja dwudniowego Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare'a w Języku Angielskiem - Scenes from Shakespeare in English Festival.

Chociaż wykonawcami są młodzi ludzie, na "angielskiej scenie" zdarzają się bliskie profesjonalizmu popisy aktorskie, a same inscenizacje osiągają formę godną najlepszych teatrów alternatywnych czy eksperymentalnych. Jak co roku przegląd odbywa się pod hasłem "Co może być lepszego,/ Niż cennym uczynić pisanie, tak pisać,/ By czytać warto i dziełem świat zachwycać?".

Twórca szekspirowskiego festiwalu Jerzy Wrzos, dyrektor organizującej go od początku Szkoły Języków Obcych Sobieski, wspomina: - Wszystko zaczęło się w ostatni weekend lutego 1999 r., w czterechsetną rocznicę powstania jednego z najsłynniejszych teatrów świata - The Globe Theatre w Londynie. To na jego deskach rozegrały się akcje większości sztuk, w których brał udział jako aktor oraz współwłaściciel sam mistrz ze Stratfordu. W ramach naszego przeglądu zostały zaprezentowane fragmenty nie tylko 37 jego dramatów, ale również poematów i większość ze 154 sonetów. Młodzież z ponad stu szkół w 50 miejscowościach w Polsce zaprezentowała około 500 inscenizacji. Prawie 2000 młodych ludzi spróbowało swoich sił w dziedzinach tak trudnych, jak literatura i teatr, a w dodatku zrobili to w języku angielskim. Ale jeśli chcemy mówić o sukcesie tego przedsięwzięcia, to z pewnością nie leży on w liczbach, lecz w zmieniającej się jakości prezentacji, wynikającej ze świadomości teatralnej uczestników i ich nauczycieli.

Sukcesem dla wielu uczniów jest także zamiana szkolnej lektury w pasję. Najlepsi otrzymują nagrodę - tygodniowy pobyt w ojczyźnie Szekspira oraz wizyty w dwóch najsłynniejszych teatrach świata - w Royal Shakespeare Company Theatre w Stratford-upon-Avon oraz The Globe Theatre w Londynie na sztukach największego dramaturga wszech czasów -dodaje dyr. Wrzos. W ubiegłym roku zdobywcami głównych laurów byli Dagmara Bratek i Emil Węgrzyn.

To oni oraz pozostali laureaci wszystkich przeglądów z lat 1999-2007 byli ozdobą uroczystego otwarcia jubileuszowej odsłony Scenes from Shakespeare. Wystąpili w składance scen i monologów w reżyserii Mieczysława Wojtasa, szefa Teatru Panopticum z MDK nr 1, od początku i przez cały czas przewodniczącego międzynarodowego jury festiwalu. Około godz. 16.15 rozpoczął się przegląd konkursowy, na deskach CK wystąpiło 18 teatrów, dziś zaprezentuje się aż 26 zespołów. Reprezentują szkoły z całego kraju, m.in. z Chorzowa, Częstochowy, Kalisza, Kielc, Kozienic, Krakowa, Łowicza, Poznania, a także Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Lubartowa, Puław, Zamościa i - oczywiście najwięcej - lubelskich.

Imprezami towarzyszącymi dziesiątemu przeglądowi są czynna od tygodnia wystawa plakatów do szekspirowskich sztuk i fotosów z poprzednich festiwali oraz retrospektywa filmowych adaptacji "Tydzień z Szekspirem" w Kinie Studyjnym Chatka Żaka. Dziś o godz. 19.15 "Hamlet" mistrza Franco Zeffirellego z młodziutkim Melem Gibsonem w roli tytułowej. W niedzielę o godz. 19 przegląd zamknie "Tytus Andronikus" z 1999 roku w reż. Julie Taymor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji