Artykuły

TVP. 6 premier Teatru TV

Historyczne dramaty, farsa w karnawale i miłosny duet na walentynki - największa scena świata tylko w pierwszym kwartale 2008 roku zapowiada sześć premier. Co tydzień w poniedziałkowe wieczory, nie ruszając się z fotela, wyrusza do teatru około miliona widzów.

Rekordową publiczność - niemal dwa miliony, które zasiadły przed telewizorem - zapewnił w ubiegłym roku spektakl "Afera mięsna" Roberta Mellera i Janusza Dymka. Tegoroczną działalność Scena Faktu rozpocznie "Kryptonimem Gracz" autorstwa i w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Spektakl, w którym spotkali się Zbigniew Zamachowski i Daniel Olbrychski, przypomni historię Jerzego Pawłowskiego, polskiego szermierza skazanego za szpiegostwo.

Kolejna premiera Sceny Faktu, "Sprawa Emila B." autorstwa Małgorzaty Imielskiej i w jej reżyserii, będzie powrotem w czas stanu wojennego i próbą rekonstrukcji zdarzeń poprzedzających śmierć siedemnastoletniego ucznia. W obsadzie m.in. Maria Ciunelis, Piotr Grabowski, Olgierd Łukaszewicz.

Tuż przed Wielkanocą, w "Stygmatyczce" Grzegorza Łoszewskiego w reż. Wojciecha Nowaka, poznamy historię siostry Wandy Boniszewskiej przetrzymywanej w latach 50. w sowieckim więzieniu na Uralu. W tytułową postać wcieliła się Kinga Preis. Pierwszą premierą 2008 roku będzie współczesna farsa "Czerwone Komety" Andreasa Sautera i Bernharda Studlara w reż. Andrzeja Strzeleckiego z Anną Seniuk i Piotrem Fronczewskim.

W lutym w ramach cyklu "Scena Świata" wyemitowana zostanie "Nadciągająca burza" w reż. Richarda Loncraine'a, spektakl BBC oparty m.in. na wspomnieniach Churchilla z Albertem Finneyem i Vanessą Redgrave. Na walentynki szykowana jest "Ballada o kluczu" Adama Dobrzyckiego w reż. Waldemara Krzystka. Zbigniew Zamachowski zaśpiewa w niej dla Dominiki Ostałowskiej.

Na etapie zdjęć są kolejne spektakle Teatru TV, m.in. przedstawienie Janusza Kondratiuka oparte na tekstach Wiecha oraz dokumentalny spektakl Pawła Woldana "Złodziej w sutannie", przypominający wykradzenie kopii obrazu jasnogórskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji