Artykuły

Opole. Główna nagroda Festiwalu dla gospodarzy

Główna nagroda zakończonego w sobotę w Opolu 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek przypadła gospodarzom - Teatrowi Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Za reżyserię "Żywotów Świętych" 4 tys. zł otrzymał dyrektor opolskich lalek, Krystian Kobyłka. Gospodarze dostali też nagrodę specjalną - 5 tys. zł za kultywowanie najświetniejszych tradycji polskiego aktorstwa.

Przewodnicząca jury - Irena Jun - podkreśliła podczas ceremonii zamknięcia, że ocenianie spektakli 23. festiwalu było trudnym zadaniem. - Chcemy, żeby przedstawienia, które oglądamy były mądre, wzruszające i piękne. To nie trafia się często. Bywa coś pięknego, ale nie jest wzruszające, bywa coś mądrego, ale nie jest piękne. Na opolskim festiwalu zdarzały się wszystkie te przypadki, ale również zdarzały się takie, w których wszystkie te wspaniałe cechy łączyły się" - powiedziała przewodnicząca.

Oprócz nagrody głównej jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia za reżyserię. Nagrody - po 3 tys. zł - przypadły Januszowi Ryl-Krystianowskiemu za "Pozytywkę" z Teatru Animacji z Poznania, Rimasowi Drieżisowi za "Chłopczyka z albumu" teatru Maska z Rzeszowa, oraz Petrowi Nosalkowi za "Igraszki z diabłem" Teatru Lalek z Olsztyna.

Za scenografię wyróżniono Julię Skuratovą (3 tys. zł za "Pozytywkę" i Adama Kiliana (4 tys. zł za "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych").

W dziedzinie muzyki, jury wyróżniło Roberta Łuczaka (2,5 tys zł za "Pozytywkę"), oraz Andrzeja Zaryckiego (4 tys. za "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych").

Władysław Janicki otrzymał 2,5 tys. zł za choreografię w "Pozytywce", oraz w spektaklu "Stoi na stacji lokomotywa" z Teatru Lalek "Guliwer" z Warszawy.

Jury przyznało też 8 równorzędnych nagród aktorskich po 1,5 tys. zł każda. Dostali je: Elżbieta Węgrzyn i Marcin Ryl-Krystianowski - oboje za role Dzwoneczka i Młoteczka w "Pozytywce"; Anna Kukułowicz za rolę Królewny Disperandy w "Igraszkach z diabłem" Olsztyńskiego Teatru Lalek; Adam Hajduczenia za Pustelnika Scholastyka w tym samym przedstawieniu; Sylwia Janowicz-Dobrowolska za Panią Darling w "Nibylandii" Białostockiego Teatru Lalek; Artur Dwulit za Piratów w tym samym spektaklu; Mariola Ordak-Kaczorowska za rolę Matki Boski z Siedmi Miecami z "Żywotów Świętych", oraz Anna Kramarczyk za monodram "Słowik" Wrocławskiego Teatru Lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji